Tšehhi ja eesti kirjakultuur kohtuvad Tallinnas tähistamaks kaht erakordset aastapäeva: eestikeelse raamatu 500. sünnipäeva ning tšehhi kirjandusteadlase Vladimír Macura 80. sünniaastapäeva. Macura kui opositsioonilise Läänemere Liidu asutaja  1974. aastal, eesti  kirjanduse austaja ja viljakas tõlkija sidus oma loomingus mõlema rahva lood ning tõestas, et kirjandus võib olla mitte ainult ajaloo peegel, vaid ka sild kahe rahva vahel.

Nende sündmustega seoses korraldavad rahvusvahelise PEN-klubi Tšehhi Keskus ja Tšehhi-Eesti Klubi Tšehhi Vabariigi suursaatkonna egiidi all ning koostöös Tšehhi ja Eesti Teaduste Akadeemiaga 16. septembril 2025 kell 16 Eesti Teaduste Akadeemia saalis Kohtu 6 rahvusvahelise konverentsi pealkirjaga

Vladimír Macura Praha ja Tallinna vahel

 

Eesti kirjanduse ja konverentsi tähtsus
Eesti kirjandusel on ainulaadne koht maailma ja Euroopa kontekstis, mis väljendub eeskätt tugevas seoses keele ja rahvusliku identiteediga. Eestikeelse raamatu 500. sünnipäeva tähistamine ei ole mitte ainult meenutus pikaajalisest ja rikkalikust kirjandustraditsioonist, vaid ka tõend väikese keele elujõulisusest, hoolimata talle ajaloos osaks saanud pitsitustest.

Konverents seob mõtisklused eesti kirjanduse üle Vladimír Macura loomingu ja pärandiga. Macura oli  teadlane, kes suutis eesti kultuuri ja kirjandust tundlikult ja sügavalt mõistes ühtlasi süvendads Tšehhi ja Eesti vahelisi kultuurisuhteid. 1999. aastal pälvis Macura Eesti riigilt oma teenete eest kõrge autasu, Maarjamaa Risti III järgu teenetemärgi. Konverents VLADIMÍR MACURA PRAHA JA TALLINNA VAHEL avab professionaalseid ja isiklike vaatenurki Macura loomingule, tema rollile kirjandusteaduses ning võimele ületada rahvuste piire kultuurilise dialoogi kaudu.

  • Avasõnad:

Iivi Zájedová – Praha Karli Ülikool, Rahvusvahelise PEN- klubi Tšehhi Keskus ja Tšehhi Eesti Klubi

  • Zdeněk Beránek – Tšehhi Vabariigi suursaadik Eestis
  • Jaan Undusk – Eesti Teaduste Akadeemia liige, Underi ja Tugalse Kirjanduskeskus

Ettekanded:

  • Pavel Janoušek (Tšehhi ja TA Kirjanduse Instituut ): MACURA RAHVA-OTSING, OMADEST VÕÕRANI. MÜSTIFIKATSIOONIST REAALSUSENI
  • Maarja Vaino (Tallinna Kirjanduskeskuse direktor): VLADIMIR MACURA TAMMSAARE TÕLGENDAJANA
  • Kristi Metste (Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Kultuuriloolise Arhiivi juhataja ): VLADIMÍR MACURA KIRJALIK PÄRAND EESTI KIRJANDUSMUUSEUMIS
  • Küllike Tohver (vabakutseline tõlkija): ARENGUTEST TŠEHHI-EESTI KIRJANDUSSUHETES MACURA-AJAL JA PÄRAST SEDA
  • Luboš Švec (Karli Ülikool): „NATION AS A GAME AND MYSTIFICATION IN THE CONCEPT OF VLADIMÍR MACURA“

Lõppsõna:

  • Jüri Engelbrecht, Eesti Teaduste Akadeemia liige

 

Konverents on oluline osa Tšehhi-Eesti kultuurikoostööst ning selle eesmärk pole mitte ainult Vladimír Macura pärandi austamine, vaid ka dialoogi tugevdamine mõlema riigi kirjanduskogukondade vahel.