Tuglase kirjutuslaud. Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus
Gabriela Liivamägi

Kirjanduskeskuse muuseum paikneb kirjanikepaari Artur Adsoni ja Marie Underi 1933. aastal ehitatud majas Nõmmel Väikese Illimari 12 (algselt Veere tn 12). 1944. aastal põgenes maja pererahvas sõja jalust Rootsi, Nõmmele tulid elama sõjas kodu kaotanud Friedebert ja Elo Tuglas, kes jäid siia oma elu lõpuni.

Muuseum asutati 28. septembril 1971. aastal Eesti Teaduste Akadeemia Keele ja Kirjanduse Instituudi koosseisus ja kandis siis nime Friedebert Tuglase Majamuuseum. Pärast Tuglaste surma hoonet laiendati, juurde ehitati väike konverentsisaal ning tööruum uurijaile. Külastajatele avati muuseum Friedebert Tuglase 90. sünniaastapäevaks 1976. aastal.

Praegu on muuseumis hoiul aarded Friedebert ja Elo Tuglase raamatu-, foto-, käsikirja ja kunstikogust, Artur Adsoni ja Marie Underi eelkõige Välis-Eesti perioodi pärandist, Eesti Kultuurfondi Ameerika Ühendriikides kunstikogust ning kunsti- ja kirjanduskriitiku Paul Reetsi kultuurikogust. Teisalt täidab muuseum Friedebert Tuglase soovi, et nii arhiividesse sukeldunud tõsiteadlane kui ka särasilmne uudistaja tunneksid end nõnda, nagu oleksid tulnud külla ühte vaimuaardeid tulvil kodusse, kust peremees on hetkeks Nõmme mändide alla jalutama läinud.

Iga aasta 2. märtsil antakse siin kätte Friedebert Tuglase novelliauhinnad.