Seminariga tähistatakse Teater Varius 25. aastapäeva.

1. Marie Underi, Artur Adsoni ja Tuglaste elust Nõmmel. Ajastu kirjanduslik ja kultuuriline taust. Sissejuhatus maja ajalukku.
Muuseumiosakonna teadur Elle-Mari Talivee.

2. Varjust välja. Tuntud kunstnike tundmatuid töid UTKK kunstikogust – muuseumiosakonna kunstikogudest.
Muuseumiosakonna juhataja Eha Rand.

2. „Lavastuste saamislugusid“. Teater Varius lavastaja ja näitekirjanik Heidi Sarapuu räägib muuseumiteatri rollist ning lavastustest ( „Tänu tulemast!“ ja „Lageda taeva all“) Väikese Illimari tänaval.
Katkendid lavastuste salvestustest DVD-l.

3. Koostööst muuseumiteatriga.
Katkend lavastusest „SEE EI OLE TAMMSAARE!“ (Käthe Hansen – Ene Järvis, Bernhard Linde – Peeter Kaljumäe, Endel Tõde – Indrek Sarapuu, kostüümides ja grimmis).
A. H. Tammsaare Muuseumi juhataja Maarja Vaino.

4. Teater Variuse lavastusest Eduard Vilde majamuuseumis.
Livia Viitol.

Kohvipaus

Livia Viitoli monograafia „Eduard Vilde“ (2012) lühitutvustus.

Kell 18.00 etenduse „Lageda taeva all“ (Heidi Sarapuu) vaatamine. 2012. aastal mängitakse muuseumiosakonnas Teater Variuse kultuuriloolist lavastust „Lageda taeva all“, mis on pühendatud Artur Adsoni ja Marie Underi elukäigule, käsitledes ajavahemikku Marie Underi 60. juubelist kuni kodumaalt põgenemiseni 1944. septembris. Kirjanikepaar pühendus siis tõlkimisele ja mälestusteraamatu kirjutamisele. Underilt ilmus kordustrükina luulekogu „Mureliku suuga“, mõned luuletused „Ammukaares“ ja näidendite tõlked teatritele. Artur Adson kirjutas mälestusteraamatut „Neli veskit“ ja lasteraamatu „Nakits“, mis nägi trükivalgust alles Rootsis.
Marie Underit mängib kauaaegne Endla teatri näitleja Lii Tedre, Artur Adsonit Rene Soom (Rahvusooper Estonia), väikest Arturit Kaspar Gräzin, Berta Underit Haide Männamäe ja ajakirjanikku Raivo Mets. Autor ja lavastaja Heidi Sarapuu, kunstnik Karmo Mende.

Osalemine on emakeeleõpetajatele tasuta, vajalik on eelregistreerimine
Kontakt: Underi ja Tuglase kirjanduskeskuse muuseumiosakond, Elle-Mari Talivee, ellemari@utkk.ee, 6722 846, 6722 847.