Kritseldatud lind näidendi „Seersant Musgrave’i tants“ tekstiraamatus

Liik:
Fantaasialind
Ladinakeelne nimetus:
Ornis phantastica
Arvukus:
1
Asupaik mäluasutuses:
Eesti Teatri Agentuur Telliskivi loomelinnakus
Ilmnemispaik:
Näidendi tekstiraamat

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum saatis näitusele eksponaadi Rongad lavastuse „Seersant Musgrave’i tants“ dekoratsioonikavandil. Eksponaat tundus väga põnev ja asusime ajama jälgi, kust võis kunstnik Aime Unt 1974. aastal dekoratsioonile linde kavandades inspiratsiooni saada.

Lindude määramiseks otsustasime minna algallika juurde ja otsida üles inglise näitekirjaniku John Ardeni näidend „Seersant Musgrave’i tants“, mille Draamateatri lavastuse jaoks tõlkis Paul-Eerik Rummo. Saime Eesti Teatri Agentuuri kogust näidendi, mille esimeste lehekülgede põhjal võib oletada, et tegu on mõne näitleja tekstiraamatuga. See näitleja võis olla Eino Baskin, kes mängis Draamateatri lavastuses Paadimeest – just selle tegelase nimi ja repliigid on alguslehekülgedel märgistatud. Kuid kelle tahes tekstiraamat see ka oli, on näitleja sinna-tänna väikseid joonistusi lisanud. Ja leheküljele 23 on ta joonistanud … linnu!

Kas linnu joonistaja mõtles kritseldades näidendi tekstile, kus tegelased tõepoolest mõnel korral linde mainivad, või näidendi ühe tegelase – missis Hitchcocki – nimele, jääb endiselt mõisatuseks.