19. veebruaril möödub 100 aastat Jaan Krossi sünnist. Krossi juubeliaasta üllatab uuslavastusega Eesti Draamateatris, põnevate kordustrükkide, laiahaardelise rahvusvahelise konverentsi ja mitmesuguste näitustega. Antakse välja Jaan Krossi kirjandusauhind ning kirjanikule on kavas püstitada monument. Pidulik peasündmus on sünniaastapäeva tähistamine Estonia teatris.

16. jaanuaril avati Eesti Rahvusraamatukogus näitus „Maailma avastamine. Jaan Kross 100. Maarja Unduski koostatud näituse peatelje moodustab põhjalik väljapanek Krossi teostest, mis on aegade jooksul ilmunud nii eesti keeles kui ka võõrkeeltes, kokku üle 300 raamatu. Lisaks eksponeeritakse valikut Krossi teoste illustratsioonidest, mis pärinevad Eesti Rahvusraamatukogu graafikakogust ning erakogudest. Fuajeegaleriis saab vaadata fotosid Krossi perekonna ja rahvusraamatukogu arhiivist.

13. veebruaril toimub pidulik seminar Helsingi keskraamatukogus Oodi, kus kõnelevad Harri Tiido, Mart Velsker, Sirje Olesk, Satu Grünthal, Jaan Undusk, Jouko Vanhanen, Seppo Zetterberg ja Juhani Salokannel. Seminaril esitletakse romaani „Taevakivi“ tõlget (tlk Jouko Vanhanen), mis oli seni veel viimane soome keelde tõlkimata Jaan Krossi ilukirjanduslik teos.

15. veebruaril esietendub Eesti Draamateatris Jaan Unduski näidend „Suur Siberimaa. Lavateose aluseks on Jaan Krossi elujärk, mil ta pärast vangistust oli asumisel Krasnojarski krais ja seejärel tagasi Eesti NSV-s. Etenduse lavastaja on Hendrik Toompere, Jaani osas Tambet Tuisk. „Suur Siberimaa“ ilmub ajakirja Looming Jaan Krossile pühendatud veebruarinumbris ja Eesti Draamateatri „Näidendiraamatu“ sarja 33. raamatuna märtsis 2020.

17. veebruaril avatakse Tallinna Kirjanduskeskuse Tammsaare muuseumis näitus „Olla laev. Jaan Kross ja meri“, mis keskendub Jaan Krossi isikule ja loomingule ootamatu, kuid väga viljaka mere-motiivi kaudu. Laevad, meri ja lendamine tähistavad Krossil nii vabadust, filosoofilisi kategooriad kui ka lihtsalt lapsepõlvemälestusi.

18. veebruaril toimub Marburgis Saksamaal avalik loeng „„Ich wurde schon im freien Estland geboren…“ Zum 100. Geburtstag von Jaan Kross, kus Dorothee M. Goeze kõneleb Krossi romaanidest ja loetakse katkendeid 2017. aastal saksa keelde tõlgitud romaanist „Wikmani poisid“ (tlk Irja Grönholm). Üritust korraldab Herderi Instituut ja lisaks seminarile saab näha väljapanekut instituudi teadusraamatukogu materjalidest ja teaduskogudest.

18. ja 19. veebruaril toimub Eesti Kirjanike Liidu korraldatud rahvusvaheline konverents „Köielkõndija. Jaan Kross 100. Ettekannetega astuvad üles kirjandusteadlased, ajaloolased, tõlkijad ja kirjanikud: Tiit Aleksejev, Jaan Undusk, Tiina Ann Kirss, Cornelius Hasselblatt, Juhani Salokannel, Irina Belobrovtseva, Eneken Laanes, Linda Kaljundi, Margit Sutrop, David Ilmar Lepasaar Beecher, Sirpa Kähkönen, Maarja Undusk ja Kaur Riismaa. Vanalinna Hariduskolleegiumi teatriklassi õpilased esitavad Ellen Niidu ja Jaan Krossi luulekava „Oi sina minu pesa“. Tõlkijad Maima Grīnberga, Jouko Vanhanen, Turid Farbregd, Frans van Nes räägivad oma suhetest Krossi loominguga. Konverentsi esimese päeva hommikul, 18. veebruaril kuulutab Eesti Kirjanike Liit välja Jaan Krossi kirjandusauhinna laureaadi. Konverentsi lõpus esitletakse Krossi 100. sünniaastapäeva eel korraldatud õpilaste videokonkursi „Igavesti noor Kross“ tulemusi.

Eesti Post annab 19. veebruaril välja Jaan Krossi 100. sünniaastapäevale pühendatud postmargi. Esimese päeva tempel on kasutusel Toompea postkontoris 10.00–17.00, samuti on müügil esimese päeva ümbrik.

19. veebruaril kell 17.00 korraldab Eesti Üliõpilaste Selts mälestustseremoonia Rahumäel Jaan Krossi haual.

19. veebruaril kell 19.00 toimub „Estonia“ teatris piduõhtu „Eesti avastamine. Jaan Kross 100“, lavastaja Margus Kasterpalu, kõnelevad Vabariigi President ja Jaan Krossi kirjandusauhinna laureaat, esineb Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatusel. Piduõhtust teeb otseülekande ETV2, ülekande juhatavad sisse Joonas Hellermaa intervjuud külalistega. Õhtu korraldajaks on Tammsaare ja Vilde Sõprade Selts koostöös Kultuuriministeeriumi ja Riigikantseleiga.

Jaan Krossi sünniaastapäeva tähistatakse ka kirjaniku kunagises kodukoolis Westholmi gümnaasiumis nii väljapanekute, ettekannete kui ka piduliku õhtuga 12. veebruaril kell 18.00. 19. veebruari õhtul osalevad kooli abituriendid kirjaniku sünniaastapäeva tähistamisel Estonia teatris.

Vanalinnapäevadel on 5. juuni pühendatud Jaan Krossile. Kohvikutes loetakse näitlejate esituses katkendeid Krossi mälestusteraamatutest, toimuvad Krossi-teemalised jalutuskäigud vanalinnas, filmiõhtu jm.

Erinevates Soome paikades toimuvad loengud Jaan Krossist, esinejateks Sirpa Kähkönen, Sirje Olesk ja Hannu Marttila.

Kaardirakendusele „Kirjanduslik Tallinn“ ilmuvad Krossi-teemaliste jalutuskäikude marsruudid vanalinnas ja Kalamajas.

Aasta lõpetab Jaan Krossi monumendi avamine Tallinnas Kullassepa tänaval, kirjaniku kauaaegse kodu lähedal.

 

Krossi aasta puhul ilmuvad mitmed Jaan Krossi teoste kordustrükid.

Kirjastus Hea Lugu andis uuesti välja Krossi peateose, romaani „Kolme katku vahel“ I-IV, mida kaunistab eesti teatrikunstniku ja raamatugraafiku Natalie Mei (1900–1975) kujundatud kostüümikavand Balthasar Russowi tegelaskujule filmis „Kolme katku vahel“ (Eesti Telefilm, 1970).

Eesti Keele Sihtasutus avaldab Andres Tali kujunduses Jaan Krossi poeemi „Maailma avastamine“ eritrüki. Sama kirjastuse väljaandena ilmuvad esmakordselt ühiste kaante vahel Jaan Krossi XX sajandi teemalised kogutud novellid. Koostanud ja sissejuhatuse on teosele kirjutanud kirjaniku lapselaps Johanna Ross, kellega Krossi juubeli puhul ilmub 12. veebruaril „Helsingin Sanomates“ pikem intervjuu.

Tallinna linna tellimusel on kavas välja anda pidulik fotoraamat „Jaan Kross ja Tallinn“.

Juubeliaasta puhul ilmub ka mitmeid tõlkeid: leedukeelne „Kolme katku vahel“ I köide, ingliskeelne „Kolme katku vahel“ III köide, soomekeelne „Taevakivi“ ja novellikogu Ungaris.