Emakeelepäeval, 14. märtsil kuulutati välja Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aasta­auhindade laureaadid 2022. aasta loomingu eest.

Laureaadid valiti kümnes kategoorias, laureaatidest kolm on Underi ja Tuglase Kirjanduskeskusest:

  • MÕTTEKIRJANDUSE TÕLGE
    Žürii: Bruno Mölder (esimees), Kristiina Ross ja Märt Väljataga

Kristi Viiding (tõlge ladina keelest): Justus Lipsius, «Laimamisest. Meelekindlusest»
«Mõttekirjanduse žüriid võlus Kristi Viidingu tõlgitud raamatu puhul asjaolu, et see kehastab mitmeid olulisi voorusi. See avab eesti lugejale Justus Lipsiuse, XVI sajandi uusstoitsistliku mõtleja vaateid laimamisele ja meelekindlusele, mis on igihaljad teemad ja igati olulised tänapäevalgi. Lipsiuse tekstid on tõlgitud ladina keelest kaunisse eesti keelde. Lisaks rikastavad teost ka arvukad kommentaarid ja tõlkija järelsõna. Kõik see kokku annabki tulemuseks tunnustust vääriva saavutuse,» ütles žürii esimees Bruno Mölder.

  • NÄITEKIRJANDUS (auhind antakse välja kolme aasta tagant)
    Žürii: Riina Oruaas (esimees), Katrin Tegova ja Margus Mikomägi

Jaan Undusk, «Suur Siberimaa»
«Jaan Unduski «Suur Siberimaa» kasvatab üksikisiku silme läbi ja argisest keskkonnast väikeste koomiliste elementidega välja ajastu koondpildi. Näidend on nii mitmemõtteline kui mitmemõõtmeline: loomeisik on vastamisi asetatud totalitaarse võimu labürindiga,» kirjeldas näidendit žürii esimees Riina Oruaas.

  • ARTIKLIAUHIND
    Žürii: Daniele Monticelli (esimees), Marin Laak ja Peeter Torop

Mirjam Hinrikus, «Autentsuse probleemid: tõu(sik)rahvuslus, sünteesid ja «Felix Ormusson» (ilmunud raamatus «Mäng ja melanhoolia: Friedebert Tuglase romaan «Felix Ormusson»»)
«Suure haardega artikkel käsitleb Tuglase romaani lähianalüüsi toel rahvus(lus)e küsimust 20. sajandi alguse Eesti kultuuris, paigutades seda veenvalt laiemasse rahvusvahelisse konteksti. Tegemist on tähtsa panusega Tuglase loomingu uurimisse, mis lahkab tänagi aktuaalset rahvusluse teemat,» tunnustas Monticelli.

Rõõmustame ja soovime õnne kõigile laureaatidele!