„Nõnda tähistame koha, kus asus Eesti kõigi aegade ühe armastatuima luuletaja sünnikodu,“ sõnas Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse muuseumiosakonna juhataja Elle-Mari Talivee.

Marie Under sündis 27. märtsil 1883 Tallinnas Koidu tänavas, tolleaegse nimega Allemani tänav. Tema kodumaja ei ole enam alles – see lammutati 1980. aastatel.

„Marie Underiga seotud olulisi kohti ei ole Tallinnas säilinud kuigi palju: on tema kodu Nõmmel ja kaudselt tähistab Mati Karmini loodud kuju Tõnismäel luuletaja noorpõlve mängumaid, ka kuulsa sinise terrassi asupaika Torupillis võime umbkaudu aimata,“ ütles Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse direktor Jaan Undusk.

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus ning Eesti Kirjanike Liit koostöös krundi omanikega soovivad paigaldada maja asukohta Marie Underi nimelise pingi. Plaani kohaselt leiab mälestuspingi avamine aset maikuus.

Kui tänapäeval teavad Underi sünnikodu asupaika vähesed, siis olulistel hetkedel on kirjandushoidjad seda ikka meeles pidanud. „Kui Stockholmis olid [Marie Underi] matused, siis olime täpselt samal kellaajal Koidu tänava maja juures. Oli sügis. Seal puumajade vahel kasvas vanu suuri puid. Aiad lõhnasid õuntest. Toodi palju lilli. Panime neid elaniketa alumise korruse kinniste aknaluukide vahele. Ja luugihingede külge. Ja lihtsalt tänavale maha. Ning küünlad põlesid maja seina ääres kõnniteel,“ on kirjutanud saatesõnas Underi luulekogumikule luuletaja Viiu Härm.

Kõigil, kes soovivad pingi paigaldamist toetada, on võimalus anda oma panus, tehes ülekande Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse Swedbanki kontole EE662200221011356496 selgitusega „Marie Underi pink“.

„Oleme juba ette tänulikud kõigile toetajatele ning ootame neid kindlasti nii pingi avamisele maikuus kui ka mälestussündmusele ülehomme, Underi sünniaastapäeval,“ ütles Elle-Mari Talivee.