Haruldane põhjavint ja rohekas rohevint

Liik:
Põhjavint
Ladinakeelne nimetus:
Fringilla montifringilla; Chloris chloris
Arvukus:
Eestis hinnatakse põhjavintide arvukus 5 – 50 paarile ja rohevintide arvukus 50 000 ­– 80 000 paarile
Elupaik keskkonnas:
Eestis läbirändajad ja haudelinnud
Asupaik mäluasutuses:
Nõmme Muuseum
Ilmnemispaik:
Kaavik Nõmme muuseumis

Põhjavint (Fringilla montifringilla, vasakul) on Eestis haruldane rändlind, kuigi Euroopas arvatakse koguarvukuseks olevat 15-24 miljonit paari. Eestis armastavad nad pesitseda hõredamates soistes metsades ning soodega piirnevates metsades, kus söövad putukaid, seemneid ja marju. Kuigi Eestis on põhjavint pigem haruldane lind ei nad ohustatud.

Rohevint (Chloris chloris, paremal) on rohekat värvi värvuline, keda võib sobiva põõsastiku ja toidumaja olemasolul kohata koduaias aastaringselt. Teda on lihtne ära tunda toreda kevadise lauluhääle järgi. Toidumaja rikkalikust valikust armastab rohevint enim päevalilleseemneid, kuid sarnaselt põhjavindile toitub lisaks ka teistest seemnetest ja putukatest, kevad- ja talveperioodil ka taimepungadest. Suurimaks ohuks on rohevintidele ulatuslikud haiguspuhangud.

See põhjavindi ja rohevindi topis pärineb Nõmme kooliõpetaja, tuletõrje-, seltsi- ja omavalitsustegelase Jaan Vaga (15.01.1877—29.11.1960) kogust, kelle harrastuseks kooliõpetajana oli topiste valmistamine. Kogu jõudis Nõmme muuseumisse Jaan Vaga tütarde annetusena.