Rein Metsa seinaplaat „Rasked tiivad“

Liik:
Suurkoovitaja
Ladinakeelne nimetus:
Numenius arquata
Arvukus:
Eestis pesitseb 800–1200 haudepaari, liik on arvatud III kaitsekategooriasse.
Elupaik keskkonnas:
Avamaastikel – heinamaadel, jõeluhtadel ja rannaniitudel.
Asupaik mäluasutuses:
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum Laial tänaval
Ilmnemispaik:
1991. aastal valminud seinaplaadil

Puit, vask, raud, email

Seinaplaadi autori Rein Metsa (1942–2011) nelikümmend aastat kestnud loometee hõlmab tegelemist ehete, seinaplaatide, objektide, skulptuuride ja maalidega. Mets kujunes uuendusliku ehtekunsti võtmekujuks 1970. aastatel peale metallehistöö eriala lõpetamist. Tema ehetele on omane sümbolite ning detailide rikas kooslus.

Alates 1983. aastast, pärast enesetäiendamist Ungaris Kecskemeti rahvusvahelises emailiresidentuuris, alustas Mets emailpiltide ja -objektide loomisega. Esimeste seinaplaatide puhul kasutas ta emaile nagu õlivärve, kümnendi lõpus lisandusid naelad, ahelad, nokad, küüned, tiivad, monteerides kokku erinevaid materjale ning detaile ja tehnikaid. Tema plaatidele on iseloomulikuks värvikirev ornamentika, kattes kohati kogu pildi pinna.

Tema loomingut on märgitud auhindadega 1985. aastal Baltimaade tarbekunstitriennaalil ja Erfurti tarbekunstikvadriennaalil, 1987. aastal pälvis Mets Kristjan Raua nimelise preemia.
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis toimus Rein Metsa loomingu ülevaatenäitus 2012. aastal.

Seinaplaadil kujutatud lind meenutab noka kuju tõttu Eesti kõige suuremat kahlajat suurkoovitajat, väga ettevaatlikku ja ohustatud linnuliiki.