Must-toonekurg Karlutt 1966. aastal

Liik:
Must-toonekurg
Ladinakeelne nimetus:
Ciconia nigra
Arvukus:
Eestis harv haudelind, kelle arvukust hinnatakse 40–60 paarile
Elupaik keskkonnas:
Põlismets
Asupaik mäluasutuses:
Järvamaa Muuseumis Paides
Ilmnemispaik:
Fotokogu

 

Paide rajooni ajalehe Võitlev Sõna fotoreporter Aleksander Luhasalu on 1966. aastal fotole jäädvustanud mustrilise kleidi ja vahva tukaga tüdruku Malle Mägi, kes hoiab süles haruldast must-toonekurge. Linnu nimi on Karlutt.

9. augustil 1966 on K. Ratnik lehes kirjutanud nõnda:

„Maikuu lõpul teatas mulle Türi metskonna metsaülem sm. J. Pikklaan, et Eniste vahtkonna metsavaht sm. A. Kivinukk on metsast leidnud vigastatud musta toonekure. Linnul oli vasakul tiival lahtine luumurre.
Kuna tegemist oli haruldase linnuga, kelle asustatud pesapaiku leidub kodurajooni laantes vaid paar-kolm,
kerkis kohe küsimus: mida edasi teha? Kas lind hukata ja lasta sellest muuseumile teha korralik topis või püüda teda terveks ravida? Kuuldused musta toonekure leiust olid vahepeal jõudnud ka Paide Keskkooli. Ja kohe avaldas selle kooli õpilane noor naturalist Malle Mägi kindlat soovi kure eest hoolitsema hakata. Liisk elu kasuks oligi langetatud.

Kuid kure murdunud tiiba ei suudetud enam päästa. Pärast luumurde põhjalikku ülevaatust amputeeris veterinaararst sm. Runno kurel tiiva küünarliigesest saadik. Nüüd on kurel kõik haavad paranenud. Kuigi lennuvõimelist lindu ei saa temast enam kunagi, valmistab tema eest hoolitsemine Paide Keskkooli noortele naturalistidele suurt rõõmu. Põlislaante elanik on harjunud oma noorte sõpradega ning ei kardagi enam inimest. Kartuseks pole ka põhjust, sest kõik inimesed, kellega sellel linnul on olnud kokkupuutumist, olid tema sõbrad.“

(K. Ratnik, Mustast toonekurest ja murtud siilist.)

Ehk näeb seda fotot siin keegi, kes teab, mis Karlutist edasi sai?