Keskaegne aknapiilar ja muusikud
- Liik:
- Laulurästas
- Ladinakeelne nimetus:
- Turdus philomelos
- Arvukus:
- Eestis 350 000–500 000
- Elupaik keskkonnas:
- Kuusemetsad, talveks lendab lõunasse
- Asupaik mäluasutuses:
- Tallinna Linnamuuseumi raidkivikogu
- Ilmnemispaik:
- Kogu Euroopas
Tallinna Linnamuuseumi raidkivikogus on 40 cm kõrgune keskaegne piilarifragment, mis mõeldud millegi toetamiseks. Ehkki säilinud vaevu kolmandiku osas, on see tähelepanuväärne: all on näha kui lapsekäega kraabitud kaht muusikut puurilinnuga. Baretiga on laulja, aga mis pilli puhub teine? Ilmselt valju- ja teravahäälset puust šalmeid, mida kasutati ilmalikel pidustustel ja rongkäikudes. Lind sümboliseerib muusikat. Kust piilar pärit, pole teada, aga ruum, kus see oli, pidi omas ajas olema üsna luksuslik.
Keskaja muusikute elust ja leiab jälgi mujaltki. Tallinna Suurgildi hoone pidusaalis, praeguses Eesti Ajaloomuuseumis, on säilinud oluline arhitektuuridetail – muusikuterõdu nišš seinamüüritises. Võib kujutada ette, et just sellist pillimeest ja lauljat, nagu sel aknapiilaril kujutatud, võis näha siin musitseerimas. Ja rõdul olid muusikud seetõttu, et sealt kostid ka vaiksemad keelpillid, mida tantsuks mängiti paremini üle saali.
Raekoja platsi lähedal, Vaekoja taga Teenri tänava oli ka muusikute majake ehk Piperbude. Praegu, kui Vaekoda enam ei ole, jääb see koht Raekoja platsi ja Kinga tänava nurgale, kus on 1924. aastal ehitatud suur hoone, vanast Piperbudest ei ole jälgegi.
Muide, Eestis on säilinud Euroopa mõisteski haruldane keskaegsete muusikutega seotud ese – töökorras puuflööt, mis leiti Tartust vanast käimlakastist. Peagi võib seda näha Tartu Ülikooli muuseumi keskaja näitusel!
Nii võib ette kujutada muusikut, kes, šalmei käes, astub välja muusikute majakesest raeplatsi juures, liigub kiirel sammul Pikale tänavale, astub kõrget etikutreppi pidi Suurgildi hoone ukseni ja siseneb, jõuab gildimaja pidusaali, ronib kitsast müüritrepist muusikuterõdule ning alustab mängu.
Kõnealust muusikute ja linnukesega aknapiilarit võib aga näha alates 2025. aasta veebruarist Tallinnas Alexela kontserdimaja fuajee väikenäitusel.