Kassikaku kostüümikavand lavastusele „Bambi“

Liik:
Kassikakk
Ladinakeelne nimetus:
Bubo bubo
Arvukus:
Kuulub kaitstavate liikide II kaitsekategooriasse, pesitseb 60–120 paari
Elupaik keskkonnas:
Eestis rannaluidete piirkonnas ja suuremates soomassiivides
Asupaik mäluasutuses:
Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum Tallinna vanalinnas
Ilmnemispaik:
Balleti kostüümikavand

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi kogus on Meeri Säre kostüümikavand kassikakust. Kostüümikavand on tehtud Lydia Austeri lasteballeti „Bambi“ jaoks, mille lavastas Ülo Vilimaa Vanemuises ja mille esiettekanne oli 1987. aastal.

Maailmakuulsaks saanud Bambi-raamatu kirjutas austerlane, kirjanik ja loodusemees Felix Salten ja see ilmus Berliinis 1923. Meil on vähemalt sama hästi tuntud Walt Disney 1942. aasta joonisfilm, kust oleme ilmselt omaks võtnud ka Bambi nime inglispärase häälduse. Filmist ja Eno Raua 1965. aastal ilmunud eestikeelsest tõlkest leidis 1983. aastal balletiainese eesti helilooja Lydia Auster. Balleti, mis pärjati ka parima lastelavastuse preemiaga, kostüümikavandid tegi tunnustatud teatrikunstnik Meeri Säre (1929–2009), kes öötas üle 40 aasta Vanemuise teatris ja oli üks Tartu Mänguasjamuuseumi rajajatest.

Kassikaku kostüümikavand on paberil, tehtud akvarelli ja pliiatsiga. Kahjuks ei ole meil jäädvustust sest Eestimaal pesitsevast ja talvituvast suurimast kakulisest Vanemuise laval, kuid Tallinna loomaaed on filminud, kuidas huikab nende elanik Filja: