Karin Lutsu graafiline teos „Linnud tuules“

Liik:
Fantaasialind
Asupaik mäluasutuses:
Tartu Kunstimuuseum
Ilmnemispaik:
Karin Lutsu graafilisel lehel

Karin Luts (1904–1993) on eesti kuulsaim naiskunstnik, kes lõpetas Tartu Kõrgema Kunstikooli „Pallas” 1928. aastal. Tema omanäoline maalilooming on üks huvitavamaid ja intrigeerivamaid 1920. –30. aastate eesti kunstis.

1944 põgenes Karin Luts-Arumaa koos oma vastse abikaasa keeleteadlase Peeter Arumaaga Rootsi. 1950. aastal said mõlemad rootsi kodakondsuse. Peeter Arumaa valiti 1950. aastal Stockholmi Ülikoolis slaavi keelte professoriks. Karin Luts oli paguluses üks aktiivsemaid eesti kunstinäituste organiseerijaid ja kunstist kirjutajaid, kes otsis oma loomingus kontakte toonase moodsa kunstiga, töötades nii abstraktses kui ka sürreaalses laadis.

1963. aastast oli Karin Luts Rootsi Naiskunstnike Ühingu FSK (Föreningen Svenska Konstnärinnor) ja alates aastast 1964 Rootsi Kunstnike Ühingu KRO (Konstnärernas Riksorganisation) liige. 1960. aastatest, pärast graafikakursuste külastamist, tegeles Luts aktiivselt ka graafikaga ning esines näitustel koos rootsi kunstnikega. Karin Luts pärandas oma maali- ja graafika loomingu Tartu Kunstimuuseumile ning mahuka kirjaliku pärandi (päevikud, kirjavahetus) Eesti Kirjandusmuuseumile, kus talletatakse ka tema abikaasa Peeter Arumaa fondi.

Karin Lutsu kohta saab rohkem lugeda Tartu Kunstimuuseumi 2004. aasta suurprojektist „Karin Luts. Konfliktid ja pihtimused” valminud kataloogist, mis sisaldab kunstniku autentseid tekste päevikutest ja kirjadest, tööde illustreeritud nimestike, näitustel esinemiste loendit ning bibliograafiat.