Kadri Mälgu kaelaehe „Linnumeelne“

Liik:
Pasknäär
Ladinakeelne nimetus:
Garrulus glandarius
Arvukus:
Eestis 30 000-50 000 paari
Elupaik keskkonnas:
Peamiselt suuremates okas- ja segametsades
Asupaik mäluasutuses:
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum Laial tänaval
Ilmnemispaik:
1987. aastal valminud kaelaehtel

Hõbe, puit, korall, tiigrisilm, verekivi, suitsukvarts, emailimine

Selle imelise ehte autor, Eesti Kunstiakadeemia emeriitprofessor Kadri Mälk (1958–2023) lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi 1986. aastal. Lisaks loominguga tegelemisele õpetas Mälk 1989. aastast alates Eesti Kunstiakadeemias.

Kadri Mälgu ehted peegeldavad sügavat isiklikku maailmatunnetust ning on mõeldud puudutama kandja kõiki meeli. Kadri Mälgu suurim ehtekollektsioon asub Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis, lisaks on tema teosed jõudnud paljudesse era- ja riiklikesse kunstikogudesse.

1999. aastal loodi Mälgu eestvedamisel ehtekunstirühmitus ÕhuLoss (Kadri Mälk, Tanel Veenre, Piret Hirv, Eve Margus-Villems, Kristiina Laurits, Villu Plink) ning 2008. aastal heategevusfond Noor Ehe, millega toetatakse noori ehtekunstnike.
Kadri Mälk on pälvinud Eesti Vabariigi Valgetähe V klassi teenetemärgi, Portugali Vabariigi teenete ordeni ohvitseriristi, Baieri liidumaa riigipreemia, kahel korral on tema tööd tunnustatud Eesti Vabariigi kultuuripreemia ja Kristjan Raua preemiaga.

Kaelaehte värvigamma meenutab seda, kui sügisvärvide kadudes näed metsas äkki pasknääri mööda lendamas – helesinise, musta ja valgega kirjatud tiib roosakas-pruunikat sulerüüd ehtimas. See vareslane armastab näiteks tammetõrusid, ei lähe enamasti siit ka talvel kuskile ning tema valju häält võib metsast kosta ka siis, kui lindu ennast näha ei õnnestu.