18. mail esietendub Ekspeditsiooni ja Kanuti Gildi SAAL-i ühisproduktsioonina lavastus „Divide et impera“. Laval on lavastaja Jarmo Reha ja Aare Pilv, kes on mõlemad ka lavastuse dramaturgid, ning Pääru Oja.

Žanrilt on lavastus mikstuur – siia on kokku liidetud kõnekoosolek, salongiõhtu, loeng, installatsioonikunst ja rituaal. Tegu on Gesamtkunstwerk’iga, kus tekst, visuaalkunst, ruumikogemus ja kõlakunst on võrdsetel positsioonidel. Üheks partneriks kunstilise terviku teostumisel on mõistagi ka publik ise.

„Divide et impera” lähtub küsimustest, mis viimastel aegadel on taas aktuaalseks saanud. Mis koondab inimesi hulkadeks? Milline on indiviidi ja massi vastastikune suhe? Kui raske on üksikisikul massist eralduda? Kas on olemas kollektiivne vastutus? Mis võimaldab täiesti tavalistel inimestel teha kurje tegusid? Mida tähendab kangelaslikkus? Mida tähendab inimlik puudutus? Kõigile neile küsimustele saab lavastusest vastused – mõistagi mitte ühemõtteliselt programmilised, vaid inimhinge keerulisust arvestavad ja poeetilised. „Divide et impera” loodab heita valgust südame kodadesse, et võiksime inimestena oma tegutsemismotiividest teadlikumad olla.

Lavastust mängitakse Kopli rahvamajas, mis on ilmekas näide omaaegse Pätsi pehme autoritarismi ametlikust esindusarhitektuurist (arhitekt Elmar Lohk) – sellelgi on lavastuse kontseptsioonis oma roll.

Lavastuse kogu teksti saab lugeda Aare Pilve blogist. Lavastuse ettevalmistamise käigus tekkis ka omajagu musta materjali, mis lõplikku lavastusse ei jõudnud – Aare Pilv jagab oma blogis ka mõnesid terviklikumaid tükke sellest mustandimaagist.