Konverents pealkirjaga „The 2018 AABS Conference at Stanford University: The 100th Anniversary of Baltic Independence“ toob kokku Balti õpingute huvilisi kogu maailmast ning ühtlasi tihendab Balti ja Stanfordi teadlaste koostööd. Konverentsi akadeemiline programm leiab aset 1.–3. juunil 2018 Stanfordi ülikoolilinnakus ning koosneb paneeldiskussioonidest, ümarlaudadest ja töötubadest 16 valdkonnas. Kirjanduskeskuse vanemteadur Eneken Laanes osaleb 2. juunil toimuval paneeldiskussioonil „Literary Discoveries: Manuscripts, Letters, Real Human Beings“, kus ta peab ettekande pealkirjaga „Filtered Through: Raimond Kaugver’s Gulag Memories in Letters and Literature“.

Konverentsi eesmärk on tõsta esile Balti õpingute saavutusi 100 aastat pärast Eesti, Läti ja Leedu iseseisvumist ning 27 aastat pärast nende riikide taasiseseisvumist. Teiste seas küsitakse, miks on Balti õpingud tänapäeval olulised, milliseid kokkupuutepunkte on Balti ja Ida-Euroopa õpingutel ning kuidas suhestub antud regioon globaalsete ja rahvusüleste trendidega, sealhulgas populismi kasvu ning suureneva poliitilise ebastabiilsusega. Konverentsi raames juhitakse tähelepanu nii olulisematele akadeemilistele suundadele kui ka mäluasutuste ja digitaalhumanitaaria rollile Balti õpingutes.

Konverentsi peaesinejad on Vaira Vike-Freiberga, Agnia Grigas, Lauri Mälksoo ja Norman Naimark. Konverentsi programmi korraldamise eest vastutavad enam kui viiskümmend tunnustatud teadlast ja spetsialisti Balti riikidest, Ameerika Ühendriikidest ja Kanadast.

Enam kui 200-liikmelise osalejaskonnaga AABSi konverentsid on ühed suuremad Balti õpingute alased rahvusvahelised konverentsid maailmas, mida korraldatakse iga kahe aasta tagant erinevates tippülikoolides. Viimased AABSi konverentsid leidsid aset Pennsylvania ülikoolis (2016), Yale’I ülikoolis (2014) ning Illinois-Chicago ülikoolis (2012).

AABS on maailmas ainulaadne akadeemiline Balti õpingute selts, mille globaalse liikmeskonna hulgas on teadlasi Põhja-Ameerika, Eesti, Läti, Leedu, Rootsi, Soome, Saksamaa, Austraalia, Suurbritannia, Venemaa, Iisraeli, Jaapani jt teadusasutustest. Stanfordi Ülikooli Raamatukogu näol on tegemist tunnustatud teadusraamatukoguga, mille Balti kogud on ühed tugevaimad Ameerika Ühendriikides. Lisaks tegeleb raamatukogu aktiivselt Balti projektide ja ürituste toetamise ning Balti õpingute edendamisega nii Stanfordi ülikoolis kui ka mujal.

2018. aasta AABSi konverentsi kinnitatud sponsorid on Stanfordi Ülikooli Raamatukogu, Leedu aukonsul San Franciscos, Hooveri Instituudi Raamatukogu ja Arhiiv, AABS, Leedu Vabariigi Peakonsulaat Los Angeleses, Stanfordi ülikooli ajaloo osakond, Eesti Suursaatkond Washingtonis ja Leedu Suursaatkond Washingtonis.

Lisainfo konverentsi kohta:
Liisi Esse
Assistant Curator for Estonian and Baltic Studies, Stanford University Libraries
Vice President for Conferences, AABS
liisi.esse@stanford.edu