8. detsembril kuulutatakse viiendat korda välja Ants Orase nimelise kirjanduskriitika auhinna laureaat. Sel aastal on viie kandidaadi seas ka Kirjanduskeskuse vanemteadur Eneken Laanes, kes arvustas Julian Barnesi romaani „Aja müra“. Eelmisel aastal võitis kriitikaauhinna Kirjanduskeskuse vanemteadur ja muuseumiosakonna juhataja Elle-Mari Talivee arvustusega „Serafima ja Hariton“.

SA Kultuurileht väljaannete toimetajate asutatud auhind määratakse ühe aasta jooksul (oktoobri lõpust oktoobri lõpuni) eesti keeles ilmunud kirjandusteos(t)e kohta avaldatud parima arvustuse või ülevaate autorile. Auhinna suurus on 2000 eurot ning see pärineb Eesti Kultuurkapitalilt. Žüriisse kuulusid Hanna Linda Korp, Pille-Riin Larm, Brita Melts, Indrek Mesikepp, Kajar Pruul ja Maia Tammjärv.

 

Kriitikaauhinna kandidaadid 2019

Tiit Hennoste, „Välja valitud gladioolid. Demonstratsioonesinemine“ (Märt Väljataga luulekogu „Gladioolid“, Looming 2019, nr 3)
Eneken Laanes, „Ajaloo sosin üle aja müra“ (Julian Barnesi romaan „Aja müra“, tlk Aet Varik, Sirp 24. V 2019)
Alvar Loog, „Milleks anda avanssi, mida pole küsitud?“ (Eda Ahi luulekogu „Sõda ja rahutus“, Postimees 15. III 2019)
Joosep Susi, „Kas Eda Ahi on käpard?“ (Eda Ahi luulekogu „Sõda ja rahutus“, Sirp 12. IV 2019)
Mart Velsker, „Tähtis asi“ (kogumik „Eesti novell 2019“, Vikerkaar 2019, nr 10-11)

Ants Orase nimelise kirjanduskriitika auhinna on pälvinud Johanna Ross, Hasso Krull, Berk Vaher ja Elle-Mari Talivee. Auhinna viies laureaat kuulutatakse välja Ants Orase sünniaastapäeval, 8. detsembril kell 16 Tartu Kirjanduse Majas.