2. septembril lõpeb paus, mis kestis kümme päeva vähem kui pool aastat, ning Eesti Draamateater hakkab taas teatrimajas regulaarselt etendusi andma. Uuesti hakatakse mängima ka Jaan Unduski kirjutatud näidendit, mis on  pühendatud Jaan Krossi 100. sünniaastapäevale. 

Näidend kuulub samasse sarja Jaan Unduski varasemate näidenditega „Boulgakoff” (laval 2008 Eesti Draamateatris) ja „Quevedo” (laval 2010 Vanemuises), kus peategelaseks on vaimu ja võimu vahelist heitlust oma isikus teravalt läbi elav kirjanik. Teos põhineb Jaan Krossi elukäigu motiividel ajal, mil Kross oli pärast vangilaagreid asumisel Krasnojarski krais ja seejärel tagasi Eesti NSV-s. Just Siberis hakkas Kross tegema süstemaatilist kirjanikutööd, mida soodustas sõbralik kooselu kommunist Alma Vaarmaniga. Tallinnasse tagasi tulles püüdis ta kirjandusliku tööga leiba teenida, esialgu aga edutult.

Eluloolisi motiive ühendab ja teisendab kujutluslik lugu. Selle pealkiri tuleneb Andrei laulust Juri Miljutini operetis „Rahutu õnn“ („Suur Siberimaa, tume põline laas …“), mis sai omal ajal kuulsaks Georg Otsa esituses. Suur osa teose taustafaktoloogiast on Jaan Unduski poolt avatud artiklis „Jaan Krossi nurjunud katsed saada nõukogude kirjanikuks. Asumisaastad 1951–1954“ ajakirjas Tuna aastal 2017.

Autor Jaan Undusk
Lavastaja Hendrik Toompere
Kunstnik Ervin Õunapuu (külalisena)
Muusikaline kujundaja Lauri Kaldoja
Osades Tambet Tuisk (külalisena), Merle Palmiste, Raimo Pass, Jüri Tiidus, Britta Soll, Tõnu Kark, Markus Luik, Marta Laan, Taavi Teplenkov, Viire Valdma

Täpsem info Draamateatri kodulehel