2021. aastal toimub seitsmendat korda Lydia Koidula pärandi väärtustamiseks ellu kutsutud üleriigiline Koidula etluskonkurss täiskasvanutele. Tegemist on traditsioonilise mitmetasandilise etluskonkurssiga, kus iga piirkondliku eelvooru parimad esinejad lähetatakse 21. augustil finaalvõistlusele Koidula muuseumisse Pärnus. Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse muuseumiosakonnas peetud eelvoor tänavu siiski päris traditsiooniline ei olnud – konkurss viidi läbi veebiülekande formaadis. Kuigi veebiformaat seab etluskunstile teatavad limiidid, sai tänu videosillale Tallinna eelvoorus osaleda ka Narvast ja Tartust.

Üritust sisse juhatades meenutasime Tuglase kõnet 9. juunil 1929
Pärnu Endla saalis Koidula kuju avamise aktusel: „Ei Koidula lapsepõlves, ega nüüd ole võinud juuresseisja silmad seletada, millise tegelase kuju kord kaugemale paistab. Koidula nimi tähendab oma ajajärgu vaimusaavutuste kõrgemat tippu. Ent üksikuil momendel oli vahest temagi, hoolimata kõigest ta rahvapärasusest, oma ajale ometi täiel ulatusel oma sügavaimate tundevarjunditega arusaamatu, vastuvõetamatu. Ja küllap ongi siin see põhjus, miks ta veel praegugi asetab probleeme ning ahvatleb neid lahendama“.[1]

Näib, et Tuglase mõte Koidula ja loomeinimeste kohta on jätkuvalt aktuaalne.
Luuletuste elav ettekandmine on ju ehedaim viis seda kunsti isikupäraselt ja samas luuletaja sõnu esile tõstes avada. Kuulsime kuut erinevat tõlgendust Koidula luuletustest ning lisaks valis iga etleja esitamiseks ühe vabalt valitud autori luuletuse.

Žürii koosseisus Marika Rink ja Mare Luuk otsustas tänavu finaalvõistlusele saata kolm etlejat. Täname kõiki osalejaid ning soovime võitjatele õnne ja edu finaalis!

——————————

[1] Lk 136 „Kõne Koidulast“. Friedebert Tuglas. Kogutud teosed.
7. Kriitika I-II. Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus 1996.