25. oktoobril 2016 kell 10.30–16.30 toimub Eesti Lastekirjanduse Keskuses Tallinnas, Pikk tn 73 seminar „Laps kirjanduses 4: Kool lastekirjanduses, lastekirjandus koolis”.

Seminar jätkab 2013. aastal algatatud populaarset seminarisarja „Laps kirjanduses”. Varasematel aastatel on arutletud selle üle, millised raamatud ja autorid mõjutavad noort lugejat, vaagitud on lapstegelase olulisust ning süüvitud Põhjamaade lastekirjandusse.

Nüüd uuritakse, kuidas kirjandust koolis õpetatakse: mil viisil tehakse loetava osas valikuid, mida teha selleks, et lugemine ei oleks lastele pelgalt sund, millised on need tekstid, mis on läbi aegade kuulunud koolikirjanduse nimekirjadesse ja miks.

Lisaks süvenetakse kooli kujutamisse lastekirjanduses: vaadeldakse, kuidas peegeldub kool noortele suunatud ilukirjanduses ning milliseid funktsioone see võib täita, millised on erinevused kooli kujutamises algupärase ja tõlkekirjanduse vahel, milliseid õpetajatüüpe võib lastekirjanduses kohata jne.

Sõna on õpetajatel, õpikukoostajatel ja lastekirjanduse uurijatel.

Osavõtt on tasuta, palume registreeruda aadressil elk@elk.ee 19. oktoobriks 2016.

Lisainfo
Jaanika Palm (Eesti Lastekirjanduse Keskus), jaanika@elk.ee
Elle-Mari Talivee (Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus), ellemari@utkk.ee

 

Kava

10.30 Avasõnad
10.35 Mare Müürsepp (Pirita Majandusgümnaasium). Hea lugeja kasvab vitsata. Lugeja arengust I kooliastme vältel ja tegevustest, mis on hoogustanud vabalugemist.
11.00 Andrus Org (Tartu Herbert Masingu Kool). Kas noortekirjandus koolis kõnetab? Mida ja kuidas õpetada? Seminari üldteema käsitlus noortekirjanduse kontekstis ja pedagoogilisest vaatepunktist.
11.30  (Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium). Gümnasisti lugemislaud. Mida ja kuidas pakub uus õppekava ning milline on tegelik seis koolis – raamatute kättesaadavus, kokkuvõtted annaabi.ee-st jm. Mida noor TAHAB lugeda?
12.00 Anni Kalm / Kätlin Kaldmaa (Rocca al Mare Kool / kirjanik). Riiuliga lapse juurde. Katse number kaks. Uutest 5.–6. klassi kirjandusõpikutest „Ilmast ilma”.
12.30 Küsimused esinejatele. Diskussioon

13.00–14.00 Lõuna

14.00 Jaanika Palm (Eesti Lastekirjanduse Keskus). Kool lastekirjanduse peeglis. Kooli kujutamine tänapäeva lastekirjanduses eredamate näidete varal.
14.30 Mari Niitra (Liivi Muuseum). Koolilood kriitiliselt mõtlevat lugejat kujundamas. Kuidas kirjanikud on kooli suhtes kriitilised ja iroonilised ning kuidas selline lähenemisviisi on noorele lugejale väga avardav.
15.00 Krista Kumberg (Lääne Maakonna Keskraamatukogu). Meie õpetaja kõigist kõige parem on… Õpetaja kuju lasteraamatutes.
15.30 Elle-Mari Talivee (Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus). Under ja Tuglas kooliprogrammis. Slaidiettekanne. Bibliograafiline ülevaade. Katse saada terviklikku pilti kirjandusklassikute käsitlusest läbi aja.
16.00–16.30 Küsimused esinejatele. Diskussioon
Seminari juhatab Jaanika Palm

Vaata ettekannete tutvustusi siit.

Mare Müürsepp. Foto: Eesti Lastekirjanduse Keskus
Andrus Org. Foto: Eesti Lastekirjanduse Keskus
Anneli Jõgioja. Foto: Eesti Lastekirjanduse Keskus
Anni Kalm. Foto: Eesti Lastekirjanduse Keskus
Jaanika Palm. Foto: Eesti Lastekirjanduse Keskus
Mari Niitra. Foto: Eesti Lastekirjanduse Keskus
Krista Kumberg. Foto: Eesti Lastekirjanduse Keskus
Foto: Eesti Lastekirjanduse Keskus