Kirjanduskeskus on oma kümnendat sünnipäeva tähistava kirjandusfestivali HeadRead partneriks ühislugemisaktsioonis „Kirjanduslik Tallinn“.

Ühislugemine toimub 26. mail kell 12 Vabaduse väljakul.

Kirjandusfestivali HeadRead eesmärk on olnud muuta kirjandus Tallinnas nähtavamaks, sel aastal soovib festival tuua esile Tallinna kirjanduses. 17. aprillil avas HeadRead koostöös teiste Tallinna kirjandusorganisatsioonidega kaardirakenduse „Kirjanduslik Tallinn“, kuhu on hakanud kogunema linnaga seotud ilukirjanduslikud tsitaadid. 26. mai ühislugemisel antakse aga neile tsitaatidele hääled.

Kooslugemise juhatavad sisse üllatusesinejad, teiste hulgas kõlab Ivo Uukkivi esituses legendaarne „Tallinn põleb“. Seejärel saavad kõik kohalviibijad lugeda teineteisele Tallinnast kirjutatud tekstilõike. Kohal on ka Tallinna Keskraamatukogu raamatubuss Katariina Jee, mis aktsiooonis osalejaid tekstidega varustab. Lugemiseks sobivaid tsitaate võib leida kaardirakenduselt, aga neid võib ka ise kaasa tuua või lausa ise kirjutada. Lisaks hakatakse Tallinnast kirjutatud ilukirjanduslikke tsitaate koondama 26. mai ühislugemise Facebooki küljele. Pealtvaatajaid ei ole ja oodatud on kõik lugemishuvilised!

Ühislugemise üks eestvedajaid, kirjanik Jan Kaus: „Asi pole ainult Tallinnas. Tänapäeval levib arusaam, et inimesed loevad üha vähem. Ometi on lugejaid suur hulk, ent kuna lugemine on üksinduse kunst, siis ei ole lugemise mastaape sageli näha. Ühislugemise eesmärk on tuua lugevad inimesed korraks kokku, asetada nad õlg õla kõrvale ja teha nende hääl korraks kuuldavaks, näidata, kuivõrd palju on Eestis neid, keda lugemine innustab. Eestlane on muidugi loomult uje, ent ühislugemine toimub paarides, inimesed loevad paari minuti jooksul teineteisele. Sedasi säilib ka avalikul kooslugemisel isiklikkuse aspekt.

Ühislugemise idee sai innustust Meelis Kubitsa 2017. aasta aktsioonist, mil inimesed esitasid Odessa linna tänavatel teineteisele katkendeid Isaak Babeli teostest. Tallinnal pole küll n-ö oma kirjanikku, ent ometi on Tallinnast kirjutanud nii meie klassikud nagu Tammsaare või Kross kui ka kaasaegsed autorid nagu Indrek Hargla. Samuti võib leida Tallinna kirjeldusi teistes keeltes kirjutavate autorite loomingust. Tallinn on kirjanduslikum, kui me arvame!

„Kirjandusliku Tallinna“ ühislugemisele saab soovi korral registreerida aadressil tallinn@headread.ee või Facebooki kaudu. Registreerimine pole kohustuslik, kohale võib tulla ka niisama.

Kirjandusfestival HeadRead toimub 23.–27. mail Tallinnas. Rohkem teavet leiab festivali kodulehel ja Facebooki lehel.