2. märtsil, Friedebert Tuglase 135. sünniaastapäeval olete kõik väga oodatud osa saama kirjaniku sünnipäevaüritustest!

Täpselt kell 14.00 tuleks end tunnikeseks mugavalt sisse seada Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse või Eesti Kirjanike Liidu Facebooki-konto ette. Selleks ei pea olema Facebooki kasutaja, tuleb vaid klikata SIIN või vaadata salvestusi järele allpool.

 

Kavas

  • Kirjanduslik jalutuskäik Mart Juure, Andrus Kivirähki ja Robiniga noore Tuglase revolutsioonilistel radadel Tallinnas talve kõige külmemal päeval.

Friedebert Tuglas: „1906. aasta algas Tallinna Toompea vanglas, kuhu olin mõistetud administratiivsel teel kolmeks kuuks „Volta“ vabriku keldris 11. XII 1905 toimunud Põhja-Eesti valdade saadikute kongressist osavõtmise eest. Veebruari alguses pandi vanglas rõugeid, mis mul ka üles tulid. Liikusin nagu väike laps, käsivars hell!“

Tuglase „Eluloolisi märkmeid I“, lk 12. Vaata ka „Mälestused“ ja „Noorusmälestusi“.

Tuglase sünnipäeval kõnnivad kaks kirjanikku neid radu – Voltast Toompeale – uuesti. Tuglas vabanes vanglast just päev enne 20-aastaseks saamist. Video jalutuskäigust sündis koostöös Õhtulehega. Intros on kasutatud Taavi Talivee töötlust 1905. a. revolutsiooni 50. aastapäeva intervjuust F. Tuglasega (reporter V. Pant, UTKK muuseumi fonoteek).

 

  • 50 aastat Tuglase novelliauhinda!

Žürii koosseisus Maarja Kangro (esimees), Heli Allik, P. I. Filimonov, Mart Velsker ja Kristi Viiding otsustas 2020. aastal avaldatud novelliloomingu põhjal nomineerida auhinnale viis novelli:
Mart Kivastik, „Reku“ (Looming nr 5)
Lilli Luuk, „Kolhoosi miss“ (Looming nr 3)
Paula Nerve, „Päev, mil Cathy suri“ (Vikerkaar nr 7–8)
Mari Saat, „Tuletuul“ (Looming nr 3)
Tauno Vahter, „Taevas Tartu kohal“ (Looming nr 1 ja novellikogumik „Pikaajaline kokkusaamine“)

Tuglase sünnipäeva tähistamise ajaks on kate mõlema laureaadi ja võidunovelli nimedelt küll langenud, ent kavas on selle aasta žürii esimehe Maarja Kangro ja ühe täna veel tundmatu kuldsule sõnavõtt.

Žürii esimehe Maarja Kangro ja laureaadi Tauno Vahteri kõned

 

  • Täpselt Tuglase sünnipäevaks tuli trükist imeilus reisiraamat!

1931. aastal reisisid Friedebert Tuglas ja Karl Ast Rumor ärimees Aleksander Puhki matkabussiga poolteist kuud Skandinaavias ja Kesk-Euroopas. Matkabussi rooli keeras rallisõitja Heinrich Tael.

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse kirjastuselt ilmus 1. märtsil reisiraamat „Omnibusega ümber Põhja- ja Kesk-Euroopa. Väike Skandinaavia reisisaatja“. Ajal, mil reisida ei saa, annab see imeilus ja palju avastamist pakkuv raamat võimaluse rännata mööda Euroopat ning olla osake ühest targast ja rõõmsast reisiseltskonnast. Raamatu on koostanud Elle-Mari Talivee ja Kri Marie Vaik, kujundaja on Tiiu Pirsko, keeletoimetaja Tiina Hallik ja järelsõna kirjutas Mart Kuldkepp.

Tuglase sünnipäeval esitleme raamatut virtuaalselt, ehk sirendab tulevikus ka üks aiapidu.

Raamatuesitlus

 

  • Kutsume Tuglase sünnipäeva tähistama ühisloometalgutega Ajapaigas.

Tuglase 135. sünniaastapäevaks on lisandunud tore võimalus tegeleda ühisloome ehk harrastusteadusega! Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse foto- ja postkaardikogu, on nüüd üleval ka Eesti fotopärandi ühisloomeplatvormil ajapaik.ee. Vaata videost, mida platvorm endast kujutab ja kuidas Ajapaiga andmeid täiendada – ning miks eriti hea on, et ka Kirjanduskeskuse kogud nüüd sealtki näha on.

Ajapaiga täiendamiseks pole sünnipäevaprogrammis pausi ette nähtud, sest see võtab rohkem aega ning sellega jätkub tegelemist vähemalt kuni Tuglase 136. sünniaastapäevani.

Vahur Puik Ajapaigast