Detsembris 2021 möödub 100 aastat Ilmar Laabani sünnist. Eesti Kirjandusmuuseum ja Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus tähistavad seda rahvusvahelise konverentsiga, mis toimub hübriid-sündmusena Kirjandusmuuseumis ja voogedastusena üle interneti.

Ilmar Laaban (11.12.1921, Tallinn – 29.11.2000, Stockholm) oli Rootsis elanud eesti luuletaja, häälutaja, tõlkija ning kunsti-, muusika- ja kirjanduskriitik. Laabani mitmekülgsus looja ja vabameelse mõtlejana seostub tema haridusliku taustaga, milles filoloogia- ja muusika-alased teadmised põimusid filosoofiaga. Eesti luulelukku on Laaban läinud luulekogudega „Ankruketi lõpp on laulu algus“ (1946) ja „Rroosi Selaviste“ (1957), mis esimeste sürrealistlike teostena avaldasid suurt mõju eesti kultuuriruumi kujunemisele järgnevatel aastakümnetel. 2001. aastal jõudsid Eesti Kirjandusmuuseumisse nii Ilmar Laabani käsikirjaline pärand kui ka tema raamatukogu, mõlemad mitmekeelsed ja mahukad.

Konverentsi kavas on kaks põhiettekannet: luuletaja ja kultuuriteoreetik Hasso Krull esineb teemal „Kujutluse poliitika. Ilmar Laaban ja tuhandeaastane traditsioon“ ning muusikateadlane Kerri Kotta teemal „Kõlalised teisendused ja kõlaruumid“.

Ootame konverentsile ettekandeid, kus käsitletakse Laabani mõju eesti ja rahvusvahelises kontekstis, samuti laiemaid teemasid, mis loovad konteksti Laabani loomingu mõistmisele (sürrealism, modernism, keelefilosoofia, kriitika, kirjandus-, kunsti- ja muusikalugu jm).

Eesti- või ingliskeelse teadusettekande pikkus on 20 minutit. Palume esialgsed teemad koos lühikese sisututvustusega saata 15. aprilliks 2021 aadressil Laaban-100@kirmus.ee. Ettekande programmi lülitamise võimalusest teatame hiljemalt 10. mail, teeside (300 sõna nii eesti kui inglise keeles) tähtaeg on 30. september 2021.

Kutsume konverentsil osalejaid taasavastama ka Laabani eripalgelist loomingut. Teretulnud on nii meenutused, häälutused kui häppeningid.

Konverentsi korraldavad Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Kultuurilooline Arhiiv ning Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus. Korraldustoimkond: Triinu Ojamaa (peakorraldaja), Jaan Malin, Marin Laak, Aija Sakova, Mirjam Hinrikus, Aare Pilv ja Anne Ostrak.

Konverentsi toetab EL Regionaalarengu Fondi kaudu Eesti-uuringute Tippkeskus.