Avaleht

Uudised ja teated

Nikolai Triik Deemon

15.-18. augustini 2017 korraldavad Tallinna ülikool, Helsingi ülikool ja Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus koostöös Helsingi ülikooli uurimisrühmaga Rethinking Realistic Worldmaking ja Eesti Kunstimuuseumi KUMU-ga rahvusvahelist interdistsiplinaarset konverentsi "End Games and Emotions: The Sense of Ending in Modern Literature and Arts". Konverents jätkab Eesti ja Soome kirjandusteadlaste ja kultuuriuurijate varasema viljaka koostöö traditsiooni ja toimub kahes linnas. 15.-16. augustil peetakse ettekandeid ja paneeldiskussioone Tallinnas ja 17.-18. augustil Helsingis.

 

Konverentsist võtab osa üle poolesaja oma ala asjatundja Euroopast, Põhja-Ameerikast, Põhja-Aafrikast ja Aasiast, k.a Austraaliast. Eesti ja Soome esinejate hulgas on ka mitmeid kraadiõppureid, sh Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi magistrante ja doktorante. Plenaarettekannetega esineb neli rahvusvaheliselt tunnustatud ja hinnatud modernismiuurijat. Tallinnas peavad plenaarettekande prof Matthew D. Potolsky Utah ülikoolist ja prof Pirjo Lyytikainen Helsingi ülikoolist ja Helsingis prof Patrizia Lombardo Genfi ülikoolist ja prof Carolyn Burdett Londoni ülikoolist.

 

Interdistsiplinaarne konverents keskendub humanitaarteadustes möödunud sajandivahetusest alates esile kerkinud nn afektiuuringutele ehk küsimusele, kuidas mõjutab meie häälestatus (tajud, meeleolud, aistingud, emotsioonid) meie maailmakogemust ja meie toimimist erinevates tähendusstruktuurides. Afektide ja emotsioonide uurimine on üks aktuaalsemaid kultuuriuuringute valdkondi, mis laiendab seni domineerinud sõnale keskendunud ratsionaalse inimkogemuse uurimist olulise dimensiooni võrra ja aitab seeläbi ühiskonda mitmekülgsemalt mõtestada. Kirjandus ja teised kunstid ühelt poolt peegeldavad inimeste tajusid, kuid teiselt poolt kutsuvad neid ka esile.

 

Konverentsil on luubi all moderniseerumisprotsessiga seotud hirmud ja lootused, mis on saanud alguse 19. sajandi naturalismist ja dekadentsist, mõjutasid erinevaid kunstivaldkondi ja seeläbi ka ühiskonda laiemalt kogu 20. sajandi vältel. Ettekandeid peetakse kirjandusest, kujutavast kunstist, muusikast ja teatrist, nii üksikautorite loomingust, žanritest kui ka konkreetsetest teostest.

 

Konverentsi peamine töökeel on inglise keel, kuid ettekandeid peetakse ka prantsuse keeles. Täpsema info konverentsi programmi jm kohta leiab konverentsi kodulehelt.

 

Lisainfo:

Mirjam Hinrikus See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Piret Viires See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Ave Mattheus See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

 

Konverentsi toetab Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse ASTRA projekt.

EL Regionaalareng horisontaal

Pilt: Nikolai Triik „Deemon“ (1911-1912, fragment)

 

DSC06780

Juulikuus on Kirjanduskeskuse muuseumiosakond külastajatele avatud esmaspäevast neljapäevani. Reedeti on muuseumiosakond suletud. Et teaksime Teie tulekuga arvestada, palume Teil oma tulekust meile telefonil 6 722 846 eelnevalt teada anda.

 

ImageServlet

8. juunil 2017 toimub Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse muuseumiosakonnas Tallinna Ülikooli Ajaloo, Arheoloogia ja Kunstiajaloo Keskuse, Keskkonnajaloo Keskuse ning Keskaja Keskuse ühisseminar

10:00–10:30 Sissejuhatus

Tervitussõnad Jaan Unduskilt (Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus)
Kadri Tüür, Linda Kaljundi (Tallinna Ülikool): Arengutest loomauuringute rindel

 

10:30–12:45 Kaslane keskaegses kirikus

Anu Mänd (Tallinna Ülikool): Mitmepalgeline kass
Anneli Randla (Eesti Kunstiakadeemia): Kass kirikus – kuidas ta siia sattus?
Villu Kadakas (Tallinna Ülikool): Kassikujuline pronksnaast Haljala kirikust
Lembi Lõugas (Tallinna Ülikool): Millal kass omale triibud sai?
Kersti Markus (Tallinna Ülikool): Romaani lõvi
Arutelu juhib: Marek Tamm (Tallinna Ülikool)

 

12:45–13:45 Lõuna

 

13:45–15:30 Loom ja õigus

Inna Põltsam (Tallinna Ülikool): Loomad keskaja Liivimaa õigustes
Ken Ird (Tartu Ülikool): Taevani kisendav patt ja loomuvastane kriminaalkuritegu: Sodoomiajuhtumid varauusaegses Pärnu maakohtus
Ulrike Plath, Kaarel Vanamölder (Tallinna Ülikool): Hobused, koerad, oravad: loomade varjupaigad ja loomakaitseseltsid 19. sajandi lõpul Riias ja Peterburis
Arutelu juhib: Marju Kõivupuu (Tallinna Ülikool)

 

15.30–16.00 Kohvipaus

 

16.00–17.30 Loom ja pilt

Hilkka Hiiop (Eesti Kunstiakadeemia), Jaanika Anderson (Tartu Ülikool): Loomaaed mõisamaalingus – Vana-Võidu
Moonika Teemus (Tartu Ülikooli Raamatukogu): “Mõnesuggusest Ellajadest”: loomapildid ajakirjas “Ma-ilm ja mõnda”
Mai Levin (Eesti Kunstimuuseum): Loomad ja eesti kunstiajalugu
Arutelu juhib: Linda Kaljundi

 

17:30 Lõke aias

 

Tallinna Ülikooli ajaloomagistrite ja -magistrantide posterettekanded
Elle-Mari Talivee (Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus) tutvustab loodusrada

 

Milline on Baltimaadel olnud inimeste-loomade kooselu nii varasemas kui ka uuemas ajaloos ning kuidas seda uurida saab? Millised teemad oleksid kõige põnevamad, olulisemad ja perspektiivikamad? Need küsimused tõstatas 2016. aasta kevadel toimunud esimene loomaajaloo seminar. Kokkuvõtteks võis tõdeda: pole kahtlust, et ka Eesti ajaloos peaks leiduma koht ükssarvikutele ja tigedatele tihastele, kaladele ja hobustele ning kõikidele teistele metsikutele ja kodustatud elajatele.

Seminar "Balti loomaajalugu 2” kutsub üles teemaga jätkama ning tekitama loomadele ajaloo ja arheoloogia, kunstiajaloo ja kultuuri uurimises veelgi rohkem ruumi. Taaskord kutsume ajaloolasi ja arheolooge, kunsti- ja kultuuriajaloolasi kaardistama Balti loomaajaloo uurimisvälja – ning pakkuma välja uusi võimalikke teemasid. Vaatame erinevaid allikaid ja vaagime võimalikke uurimisküsimusi, võtame teemaks Balti ajaloo eripärad ja selle võrdlused rahvusvahelise loomaajaloo teooria ja praktikaga – ning testime, kuidas sobituvad ajaloolaste vaatenurgale keskkonnaajaloos ja teistes uutes valdkondades esile kerkinud teooriad. Ennekõike aga loodame leida rohkem ühiseid teemasid, millest eri distsipliinide uurijad saaksid üksteisega rääkida, mõistagi kaasates ka publikut.

 

Kõik huvilised on lahkesti oodatud kuulama ja kaasa rääkima! Palume kindlasti registreeruda 5. juuniks siin või saates kirja e-posti aadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

Vt ka "Loomad ajaloos: Kus nad on?" – Sirp 06.05.2016

 

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse muuseumiosakond asub Nõmmel Väikese Illimari 12. Vaata asukohta siit.

Ühistransport: bussid 5, 18, 32; peatus “Liiva”; rongiga peatus “Rahumäe”.

 

Lisainfo:
Linda Kaljundi
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
tel 56 649 342

Pilt: M. Laarman. Illustratsioon F. Tuglase teosele Eesti Kirjameeste Selts, 1958. Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Underi unistus

Maikuus külastas Kirjanduskeskuse muuseumiosakonda ligi 800 inimest. Meie muuseumist astus läbi rõõmustavalt palju kirjandushuvilisi, et võtta osa ekskursioonidest Artur Adsoni, Marie Underi ning Friedebert Tuglase ja tema abikaasa Elo Tuglase kunagises kodus.

Lisaks oli maikuus ka mitmeid üritusi, mis tõid meie majja kokku palju häid vanu ja uusi sõpru. Näiteks muuseumiööl mängisime kirjandus- ja kultuuriloolisi mänge, Roheliste Väravate Tänava raames tutvusid kirjanike koduaiaga Nõmme kogukonnaliikmed, konverents „Siuru 100“ tuletas meelde, et endistest majaelanikest tervelt kolm olid selle nii olulise kirjandusrühmituse asutajaliikmed. Ja mis kõige olulisem – mai alguses toimus ka Teeme Ära! talgupäev, tänu millele on kirjanike aed nii ilus ja korras, et lihtsalt rõõm on kõiki võõrustada.

 

Tuglase soolane

Laikmaa marie under

Kolmapäeval, 31. mail kell 16 koguneme Marie Underi endise kodu ees (Väikese Illimari 12) ja jalutame giid Piret Loidega Underi radadel Nõmmel.

Lisainfo: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või 672 3858.

 

Saabuvad üritused

Üritusi ei ole

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
Telefon: +372 6 443  147
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakond

Väikese Illimari 12
11623 Tallinn
Telefon: +372 6 722 847
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Toetajad

GrundtvigEL