Avaleht

Uudised ja teated

Mets tihendatud

Teadusseminar „Baltisaksa rahvausk? Mõtisklusi põimimise ajaloost“

 

5. mail 2017 kell 12.00 toimub Eesti Keele Instituudi maja II korruse väikeses saalis (Roosikrantsi 6) Eesti TA Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse teadusseminar „Baltisaksa rahvausk? Mõtisklusi põimimise ajaloost“.

Ettekande peab dr Ulrike Plath (Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus, Tallinna Ülikool).

 

Palju on räägitud eestlaste eba- ja paganausu kommetest, vähe aga baltisaksa rahvausust ehk rahva religioossusest. Kas see oli üldse olemas? Selle asemel, et anda lõplikke vastuseid, jagab ja analüüsib Ulrike Plath seminaris allikaid alates 17. sajandist, mis lubavad oletada, et põimimised eestlaste/lätlaste ja baltisakslaste vahel olid levinud ka religioossuse alal. Neid võib leida ennekõike tekstidest, mis räägivad igapäevaelust, põllumajandusest, karjandusest ja meditsiinist. Teema on avar ja vajaks põhjalikku uurimist. Seminaris mõtisklemegi selle üle laiemalt, rääkides põimimise ja hübriidsuse tähendusest Balti ajaloos.

 

Lisainfot teadusürituse kohta saab küsida ja oma osavõtust teada anda telefonil 6443 147 ning e-kirja teel See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

Teeme ara

6. mail kell 11-16 toimuvad talgud, et teha koos kevadtöid suurte eesti kirjanike – Marie Underi, Artur Adsoni, Friedebert ja Elo Tuglase – koduaias. Tegemist on erilise Nõmme aiaga, mis Tuglaste ajal kujunes vaatamisväärsuseks omaette, ja mille traditsioone kannab edasi praegu seal asuv Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse muuseumiosakond.

Aias on avatud pisike loodusõpperada, mille stende me talgutel kohendame. Ka teeme palju muud: riisume lehti, lõikame oksi, korrastame kiviktaimlaid ja peenraid, pügame ilupõõsaid. Nagu ikka, aitab talgulisi kaevamisel ja okste tassimisel must labrador Betti.

Talgulistele pakume teed, kringlit ja suppi, ja ekskursiooni majas ja aias. Lisaks saavad mõned soovijad oma aia tarbeks välja kaevata robiinia istiku – see on üks ülimalt luuleline puu.

Täpsem info siin.

Sel korral on meile juba nii rõõmustavalt palju talgulisi tulemas, et registreeruda enam ei saa. Nimekirja, kus veel maikuus talguid toimub, näete siit.

 

pilt

Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus otsib oma kollektiivi teadussekretäri (1,0). Tööpakkumine on avatud CV-Online`i tööportaalis: https://www.cv.ee/toopakkumine/eesti-teaduste-akadeemia-underi-ja-tuglase-kirjanduskeskus-otsib/teadussekretari-1-0-d3291778.html?old=1.

A11 lk 46 139. Eduard Vilde

20. aprillil 2017 kell 16.00 toimub Eesti TA Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse muuseumiosakonnas (Väikese Illimari 12) loeng „Eluaegne sõprus. Vilde ja Under“ kunagisest menukirjanikust Eduard Vildest. Eelmise sajandivahetuse aegu nii armastatud ja samas ka kritiseeritud kirjanikust tuleb lähemalt rääkima Livia Viitol, Vilde eluloo ja kirjandusliku pärandi uurija. Eduard Vilde looming väärib taaselustamist ja taasmeenutamist suvelgi on vihmaseid päevi, kui „Musta mantliga mees“ avatuna lugemislaual võiks seista.

Olete lahkesti oodatud! Lisainfo: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud., 6722 846.

Toetajad:

Eesti Kultuurkapital

kultuurkapital logo1

 

TV Tuglaseauhind 300x295

2. märtsil 2017 kell 15 kuulutati Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse muuseumiosakonnas (Väikese Illimari 12) juba 46. korda välja Friedebert Tuglase novelliauhinna laureaadid.

Žürii koosseisus Andrei Hvostov (esimees), Jüri Kolk, Elo Lindsalu, Marika Rink ja Johanna Ross valis 2016. aastal avaldatud novelliloomingust välja kaks laureaati:

 

Mudlum (Made Luiga), „Ilma alguseta, ilma lõputa“, proosakogu „Linnu silmad“

Urmas Vadi, „Auhind“, Vikerkaar 4/5

 

Tuglase novelliauhindu antakse välja alates 1971. aastast. Auhindu rahastab Eesti Kultuurkapital.

Korraldaja Eesti Kirjanike Liit.

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
Telefon: +372 6 443  147
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakond

Väikese Illimari 12
11623 Tallinn
Telefon: +372 6 722 847
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Toetajad

GrundtvigEL