Avaleht

Uudised ja teated

AarePilv GabrielaLiivamgi3

18. detsembril Eesti Kirjandusmuuseumis toimunud Ivar Ivaskile pühendatud sümpoosionil pälvis luuletaja ja kirjandusteadlane Aare Pilv Eesti Rahvuskultuuri Fondi Ivar Ivaski mälestusfondi stipendiumi.

Ivar Ivaski mälestusfondi halduskogu liikme Sirje Oleski sõnul määratakse Ivar Ivaski mälestusfondi stipendium ühele luuletajale-esseistile tähelepanuväärse ilmunud teose eest. Ivar Ivaski stipendiumiga, mis on Oleski sõnul oma olemuselt pigem preemia kui stipendium, sest kandideerida sellele ei saa, märgiti ära Aare Pilve 2017. aastal ilmunud luulekogu «Kui vihm saab läbi. Mälestisi ühest ajastust (2007–2015)».

Ivar Ivaski stipendiumi asutas Eesti Rahvuskultuuri Fondi juurde Ivar Ivaski (1927–1991) abikaasa, läti luuletaja Astrid Ivask (1926–2015) ja sellega toetatakse kahe aasta jooksul ilmunud parima luule-, essee- või kriitikaraamatu autorit. Ivar Ivaski mälestusfondi stipendiumi on varasemalt pälvinud Jüri Talvet (2002), Toomas Paul (2004), Hasso Krull (2006), Ain Kaalep (2008), Triin Soomets (2010), Tõnu Õnnepalu (2012) ja Katre Talviste (2014). 2016. aastal stipendiumi välja ei antud.

Eesti Rahvuskultuuri Fondi Ivar Ivaski mälestusfondi halduskogusse kuuluvad kirjandusuurijad Sirje Olesk, Janika Kronberg ja Jüri Talvet.

Aare Pilve tänukõne stipendiumi üleandmisel ja kingitus Ivar Ivaskile on järelloetav autori kodulehel.

Foto: Gabriela Liivamägi

Mgi Roomas 3

Neljapäeval, 11. jaanuaril toimub Roomas mainekas Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporaneas seoses seal avatud Konrad Mägi suurnäitusega seminar, mille teemaks on 20. sajandi alguse eesti kunst ja kirjandus. Meie tollase kultuurisituatsiooni üle arutlevad oma ettekannetes kunsti- ja kirjandusteadlased Tiina Abel, Jaan Undusk, Aare Pilv, Daniele Monticelli ja Giovanna Coltelli.

Eelmise aasta oktoobris avati Roomas Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporaneas Eesti Vabariik 100 ja Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise tähistamiseks suurejooneline näitus Konrad Mägi loomingust. Näitus tutvustab Konrad Mäge eeskätt kui maastikumaalijat, kes tajus loodust metafüüsilise ning sakraalse ruumina. Näitusega kaasnevad itaalia- ja ingliskeelne kataloog, eesti, itaalia ja inglise keeles ilmunud Konrad Mägi elulugu ning värviraamat lastele. Eksponeeritavad teosed pärinevad Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kogudest ning erakollektsioonidest.

Näitus on olnud väga populaarne ning tekitanud laiemat huvi möödunud sajandi alguse eesti kultuuri vastu. See huvi oli põhjuseks ka seminari korraldamisele.

Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporanea on üks olulisemaid Rooma muuseume, mis on keskendunud 20. sajandi modernismile. Näitus selles muuseumis on tähtsaks sammuks eesti kunsti tutvustamisel Euroopa kultuuriruumis.

Näituse korraldaja: Eesti Kunstimuuseum
Kuraator: Eero Epner
Kujundaja: Tõnis Saadoja
Graafiline disain: Kätlin Tischler

Toetajad:
EV 100, Riigikantselei, Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Välisministeerium – Eesti Suursaatkond Roomas
Täname: Enn Kunila, Madis Üürike, Eesti Üliõpilaste Selts,
Itaalia kultuuriministeerium

Näitus „Konrad Mägi (1878–1925)“ on Roomas publikule avatud kuni 28.01.2018
Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporanea, Rooma, viale delle Belle Arti 131
Kumu kunstimuuseumis on Konrad Mägi näitus 24.08.2018 – veebruar 2019

Lisainfo:
Liia Rebane
Kommunikatsioonijuht
Eesti Kunstimuuseum
Tel +372 602 6026; +372 5681 6706
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

 

Foto: Kristina Viin

Hans Kruus

Eesti Teaduste Akadeemia kutsub kõiki huvilisi raamatuesitlusele akadeemia saalis (Kohtu 6, Tallinn) esmaspäeval, 18. detsembril 2017 algusega kell 16:00.

Akadeemik Hans Kruus (1891-1976) oli üks tähelepanuväärsemaid, aga samas ka vastuolulisemaid isiksusi Eesti ajaloolaste hulgas. Tema teadlasetee oli pikka aega seotud Tartu Ülikooliga, sh rektorina. Sõjajärgset Eesti Teaduste Akadeemiat juhtis Hans Kruus komplitseeritud aastatel 1946-1950 presidendina.

Hans Kruusist on kirjutanud mitmed teadlased. Põhjalikult käsitleb tema elukäiku ja teadustegevust professor Jüri Kivimäe oma värskes raamatus "Rektor Hans Kruus" (kirjastus Aasta Raamat OÜ). Raamatu avaesitlus toimus Tartu Ülikoolis 13.11.2017.

Täpsem info raamatuesitluse kohta on Eesti Teaduste Akadeemia kodulehel.

Vajadusel täiendav info: Anne Pöitel, 644 8677, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

DSC06780

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse muuseumiosakond on erakorralise remondi tõttu jaanuaris 2018 ekskursioonidele suletud.

Kogude kasutamiseks palume pöörduda: Elle-Mari Talivee, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud., 51 911 810.

Tuglaste kodu

14. detsembril kell 16.00 tutvustab kunstiteadlane Jüri Hain Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse muuseumiosakonnas Nõmmel (Väikese Illimari 12) Kirjanduskeskuse kunstikollektsiooni.

 

Kirjanduskeskuse kogudesse kuuluvad teosed pärinevad põhiosas Friedebert ja Elo Tuglase ning Marie Underi ja Artur Adsoni, ent ka Eesti Kultuurfondi Ameerika Ühendriikides ning eelmisel aastal Bostonis surnud Paul Reetsi kunstikogust. Jüri Hain on valinud tutvustamiseks välja töid kaugemast ja lähemast minevikust, et püüda seeläbi paremini mõista tänase muuseumi kunagisi elanikke - kuidas suhtusid Adson, Under ja Tuglased kunstiloomingusse, kui avatud nad olid igas laadis loomele ja loojale ning mis iseloomustas nende tehtud valikuid. Räägime ka erinevatest aegadest ja kohtadest pärit kunstiteoste kummalisest saatusest. Tutvustamisele tuleb ühe maailmakuulsa kunstniku salapärane teos, mis on seotud Underi luulega.

Kõik huvilised on oodatud! Oma tulekust palume teada anda aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

 

Täname Eesti Kultuurkapitali!

kultuurkapital logo

 

Pilt: Ernst Hallop, Tuglaste kodu, maal, UTKK K 102, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
Telefon: +372 6 443  147
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakond

Väikese Illimari 12
11623 Tallinn
Telefon: +372 6 722 847
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Toetajad

EL