Avaleht

Uudised ja teated

17. juuli – 6. august 2008 Vabaduse Galeriis, Vabaduse väljak 6 Tallinnas

17. märtsil 2007 andis Eesti Kultuurfond Ameerika Ühendriiges New Yorgi Eesti Majas Eesti TA Underi ja Tuglase Kirjanduskeskusele üle oma kunstikogu – 8 õlimaali, 19 graafilist lehte ja 1 skulptuuri.

Eesti pagulaskonnas on olnud vähe teadlikult koondatud kunstikogusid. Kultuurfondi kunstikogu komplekteerimist on suunanud kunstiteadlik valik. Teoste autoriteks on Endel Kõks, Abel Lee, Raoul Lind, Karin Luts, Juhan Nõmmik, Olev Mikiver, Karl Niider, Epp Ojamaa, Otto Paju, Anne-Reet Paris, Eduard Rüga, Herman Talvik, Osvald Timmas, Salome Trei, Hans Tsirk, Adele Ulm-Augustas, Agate Veeber ja Arno Vihalemm. Kunstikogu 33 tööst hävis 5 Eesti Suursaatkonna põlemisel Washingtonis 2002. aastal.

Kultuurfondi rajajate Viktor Kõressaare, Karl Jõgise, Eduard Rüga, Arno Raagi jt. soov oli alal hoida eesti pagulaskunstnike tippteoseid ning anda need kodumaa taasvabanemisel üle mõnele Eesti muuseumile. Nüüdseks ongi tööd jõudnud tagasi Eestisse. Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse korraldatud näitusel avaneb Eesti kunstihuvilistel esmakordne võimalus koguga tutvuda. 

Näitusel oli eksponeeritud 29 teost, avaldati kataloog „Lävel. Eesti Kultuurfondi Ameerika Ühendriiges kunstikogu 1968–1975“, koostaja Eha Rand. Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse kultuuriloolised kogud 3.

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
Telefon: +372 6 443  147
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakond

Väikese Illimari 12
11623 Tallinn
Telefon: +372 6 722 847
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Toetajad

EL