E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud., See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakonna kogudele pani aluse Friedebert Tuglas oma testamendiga, pärandades perekonna kultuurivara ENSV Teaduste Akadeemiale. Kirjaniku soov oli, et maja juurde loodaks uurimiskeskus, mis võimaldataks seal hoitavat kirjavara ning kunstiväärtusi kõigil huvilistel kasutada. Tuglaste raamatukogu koosseisus oli (koos perioodikaga) 15753 nimetust ja kunstikogus 1014 taiest, fotokogu 5474. Muuseumikogudega saab tutvuda Eesti muuseumide veebiväravas http://muis.ee/portaal/ (andmebaas täieneb pidevalt).

Kogu hooldati aastail 2004–2008 Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse muuseumiosakonnas riikliku sihtprogrammi "Humanitaar- ja loodusteaduslikud kogud" raames. Alates 2009. aastast finantseeritakse Kirjanduskeskuse kultuuriloolisi kogusid Haridus- ja Teadusministeeriumi teaduskollektsioonide säilitamise rahadest.

Teaduskollektsiooni hooldamise eesmärk on Eesti TA Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse muuseumiosakonna kogude säilitamise ja kasutamistingimuste parandamine ning teadustöötajatele varade kasutamise lihtsustamine.

Osakonna fondides on üle 51 000 säiliku, millest põhiosa on Tuglaste pärandvara – raamatukogu, kunstiteoste, fotode ja ajalehelõigendite kogud, memoriaalesemed, 1993. aastast alates ka Underi ja Adsoni Rootsis soetatud raamatukogu, kunstitöid ja isiklikke esemeid. 2007 lisandus Eesti Kultuurfondi Ameerika Ühendriikides kunstikogu ja 2011 – Paul Reetsi kultuuriajalooline kogu.

Kollektsiooni osad on:

  1. Arhiivraamatukogu.
  2. Helikogu. Teema raames on digitaliseeritud Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse fonoteek (alates 1956. aastast kuni kaasajani), koos arhiiviga kokku 596 tundi
  3. Elektrooniline andmebaas. 2004. aastal alustatud elektroonilise andmebaasi KVIS andmed on alates 2009. aastast üle kantud Muuseumide infosüsteemi MuIS. 2014. aasta novembriks on sisestatud 1363 ühikut kunstiteoseid, 18142 trükiseid ja 46 ühikut esemekogu.
  4. Kunstikogu. Jätkatakse kunstikogu renoveerimist: raamide, paspartuude, klaaside puhastamist või vahetamist, pildistamist ning digitaliseerimist. Korda tehtud töid eksponeeritakse nii Kirjanduskeskuse teemanäitustel kui ka ühisnäitustel teiste asutustega. Näituste kataloogid ilmuvad sarjas "Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse kultuuriloolised kogud".
  5. Fotokogu. Tuglaste kultuuriajaloolise tähtsusega fotokogu (4500 pilti) tuleb uurijaile elektrooniliselt kättesaadavaks teha.
  6. Artiklite lõigendite kogu. Friedebert Tuglase poolt 1905. aastast alates kogutud artiklite lõigendid on tööks kasutatud halva liimi tõttu hävimisohus ning vajavad kopeerimist ja digitaliseerimist.

Kõik kogud on teaduslikuks uurimistööks avatud ja aktiivses kasutuses.