Kollektsioon

E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud., See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakonna kogudele pani aluse Friedebert Tuglas oma testamendiga, pärandades perekonna kultuurivara ENSV Teaduste Akadeemiale. Kirjaniku soov oli, et maja juurde loodaks uurimiskeskus, mis võimaldataks seal hoitavat kirjavara ning kunstiväärtusi kõigil huvilistel kasutada. Tuglaste raamatukogu koosseisus oli (koos perioodikaga) 15753 nimetust ja kunstikogus 1014 taiest, fotokogu 5474. Muuseumikogudega saab tutvuda Eesti muuseumide veebiväravas http://muis.ee/portaal/ (andmebaas täieneb pidevalt).

Kogu hooldati aastail 2004–2008 Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse muuseumiosakonnas riikliku sihtprogrammi "Humanitaar- ja loodusteaduslikud kogud" raames. Alates 2009. aastast finantseeritakse Kirjanduskeskuse kultuuriloolisi kogusid Haridus- ja Teadusministeeriumi teaduskollektsioonide säilitamise rahadest.

Teaduskollektsiooni hooldamise eesmärk on Kirjanduskeskuse muuseumiosakonna kogude säilitamise ja kasutamistingimuste parandamine ning teadustöötajatele varade kasutamise lihtsustamine.

Osakonna fondides on üle 51 000 säiliku, millest põhiosa on Tuglaste pärandvara – raamatukogu, kunstiteoste, fotode ja ajalehelõigendite kogud, memoriaalesemed, 1993. aastast alates ka Underi ja Adsoni Rootsis soetatud raamatukogu, kunstitöid ja isiklikke esemeid. 2007 lisandus Eesti Kultuurfondi Ameerika Ühendriikides kunstikogu ja 2011 – Paul Reetsi kultuuriajalooline kogu.

Kollektsiooni osad on:

  1. Arhiivraamatukogu.
  2. Helikogu. Teema raames on digitaliseeritud Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse fonoteek (alates 1956. aastast kuni kaasajani), koos arhiiviga kokku 596 tundi.
  3. Kunstikogu. Töid eksponeeritakse nii Kirjanduskeskuse teemanäitustel kui ka ühisnäitustel teiste asutustega. Näituste kataloogid ilmuvad sarjas "Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse kultuuriloolised kogud".
  4. Fotokogu.
  5. Artiklite lõigendite kogu.

Kõik kogud on teaduslikuks uurimistööks avatud ja aktiivses kasutuses.

fJaga
0

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
Telefon: +372 6 443  147
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakond

Väikese Illimari 12
11623 Tallinn
Telefon: +372 6 722 847
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Toetajad

EL