Moodne eesti kirjandus

Head eesti kultuuri uurijad ja Karl Ristikivi loomingu austajad,

2012. aasta oktoobris tähistame Karl Ristikivi 100. sünniaastapäeva. Ristikivi-aasta ürituste sarjas toimub 18. mail Tallinnas, A. H. Tammsaare muuseumi konverentsisaalis järjekordne moodsa eesti kirjanduse seminar. Seekordse seminari teemaks on Karl Ristikivi romaan "Rooma päevik" (1976, täispealkirjaga "Kaspar von Schmerzburgi Rooma päevik"), korraldajateks on UTKK ja Tammsaare majamuuseum.

Seminar jätkab Eesti TA Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse korraldatud ühe-teksti-seminaride traditsiooni, mille eesmärk on olnud uurida süvenenumalt üht eesti moodsa kirjanduse tüviteksti. Varasematel aastatel on vaadeldud Friedebert Tuglase novelli "Maailma lõpus" (rahvusvaheline ingliskeelne seminar), J. Randvere esseenovelli "Ruth", A. H. Tammsaare romaani "Ma armastasin sakslast", Friedebert Tuglase romaani "Felix Ormusson" ja A. H. Tammsaare näidendit "Juudit".

"Rooma päevik" ( "Kaspar von Schmerzburgi Rooma päevik") lõpetab Ristikivi ajalooliste romaanide sarja. See on autori Euroopa-romaanide süntees, mida on nimetatud filmilikuks ja ebausaldusväärseks poeetiliseks vaimupäevikuks. Ühtlasi on tegemist võtmetekstiga, kuhu koonduvad ja hargnevad allusioonid kirjaniku loomingust. Valgustajast literaadi Schmerzburgi unistuste või unenägude raamatu peatükk Roomast jääb katki poolelt sõnalt.

Kutsume üles arutlema romaani "Rooma päevik" kui Ristikivi loomingu ühe võtmeteksti üle. Metoodika ja lähenemisnurga valik on vaba, kuid eeldame tekstuaalset ja kontekstuaalset sidet alusteosega. Võimalikuks lähenemisnurgaks võiks olla ka tänased eesti kirjanduse Rooma päevikud kui kaudselt Ristikivi jälgedes käivad tekstid. Seminari materjalid avaldame sarjas "Moodsa eesti kirjanduse seminar".

"Muutub kõik, mis elab. Ainult surnud ei muutu enam. Sellepärast tõmbabki meid kauge minevik, et leida sealt midagi, mis oleks püsiv."
("Rooma päevik", 1976)

Võimalikud teemad:

  • Ristikivilik romaan?
  • Ristikivilik mina, ristikivilik reaalsus?
  • Rändur ja teekond
  • Rooma päeviku paganlikud ja kristlikud märgid
  • Rooma päevik ja maailmakirjandus
  • Kas Kaspari Rooma päevik jääb pooleli?
  • Fiktsioon ja visioon Rooma päevikus

Palume oma esinemissoov ja ettekande pealkiri teatada hiljemalt 10. veebruariks, ettekannete teese ootame 15. aprilliks.

Lisaks: KARL RISTIKIVI SELTS sõidab maikuu alguses Rooma ja, päevik käes, käiakse läbi teose tegevuspaigad.
Kaasasõidusoovist teatada hiljemalt 31. jaanuariks Janika Kronbergile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

Ootame küsimusi, ettepanekuid, ettekannete pealkirju!
Mirjam Hinrikus (See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.)
Maarja Vaino (See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.)
Elle-Mari Talivee (See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.)
  

Ristikivi aasta üritused kulmineeruvad Karl Ristikivi sünnipäevakonverentsiga Tartus ja Tallinnas oktoobris 2012.

fJaga
0

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
Telefon: +372 6 443  147
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakond

Väikese Illimari 12
11623 Tallinn
Telefon: +372 6 722 847
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Toetajad

EL