Varasemad teadusüritused

Aija Sakova-Merivee

Ettekande lähtekohaks on tõdemus, et Ene Mihkelsoni puhul on tegemist kirjanikuga, kelle annet ja panust maailmakirjandusse on küll Euroopa tasandil märgatud, kuid kelle loomingu tõeline avastamine seisab alles ees.

Ene Mihkelsoni loomingut on pärjatud mitmete auhindadega ja see on pälvinud tähelepanu nii Saksamaal, Soomes kui ka Lätis. Tema luulet on tõlgitud päris rikkalikult saksa keelde, aga ka teistesse keeltesse; samuti on Mihkelson 1990. aastatel korduvalt viibinud esinemisreisidel Saksamaal.

Kuid Ene Mihkelsoni näol ei ole tegemist lihtsalt huvitava ja omanäolise kirjanikuga, kelle romaanide ja luule tõlkimist teistesse keeltesse tuleks eriti toetada ja soodustada. Ene Mihkelson on Kirjanik suure algustähega, sest ta on ühtlasi ka kriitik ja mõtleja. Tema romaanid püstitavad väga keerukaid moraali- ja ajaloofilosoofilisi küsimusi, ilma sealjuures neile küsimustele üheseid vastuseid pakkumast. Väikesele kirjandusele iseloomulikult võtab Mihkelsoni looming lahata küsimusi, mis ei ole sageli veel uurijategi jaoks põhjalikult läbi vaagitud.

Teisisõnu on Mihkelsoni puhul tegemist kirjanikuga, kelle looming tegeleb nii filosoofiliste, psühholoogiliste aga ka poliitiliste küsimustega, jättes samal ajal nö ajaloolise tõe väljaselgitamise ajaloolastele.

Ene Mihkelsoni loomingu suurus ei peitu mitte ainult selle filosoofilises potentsiaalis, vaid ka selle poeetilises võttestikus, mis kahtlemata osaliselt tuleneb loomingu enda mõttesügavusest ning mis asetab selle teiste oluliste 20. sajandi mõtlejate või kirjanik-filosoofide loomingu kõrvale.

Ettekande eesmärk on näidata, miks kuulub (peaks kuuluma) Ene Mihkelsoni looming maailmakirjandusse, ning ühtlasi visandada, milles avaldub tema loomingu filosoofiline potentsiaal.

 

fJaga
0

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
Telefon: +372 6 443  147
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakond

Väikese Illimari 12
11623 Tallinn
Telefon: +372 6 722 847
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Toetajad

EL