Varasemad teadusüritused

Mart Velsker

Ene Mihkelson on esinenud kirjanduskriitiku ja -uurijana, selle tegevuse tuumosa on näha raamatus „Kirjanduse seletusi. Artikleid ja retsensioone 1973 –1983“ (1986). Mõned seletavad tekstid on ta avaldanud ka hiljem, kuid on järjepidevast kriitikurollist ometi loobunud. Milline oli omaaegne kriitik Mihkelson, millistest seisukohtadest ta lähtus, mis olid ta kirjutiste iseloomulikud jooned ja kes olid ta õpetajad?

Kolmandiku raamatust „Kirjanduse seletusi“ võtavad enda alla kaks Tuglase kriitikapärandisse süvenevat artiklit. Ülejäänud töödes on Ene Mihkelson vaadelnud kaasaegset kirjandust, mõnel juhul ka selgitanud üldisi põhimõtteid, kuid selle juures on ta kogu aeg vältinud viiteid teooriale. Nii jääb kergesti mulje, et Ene Mihkelson on kriitikuna õppimas käinud Friedebert Tuglase (ja eriti noore Friedebert Mihkelsoni) juures, et siis õpitut arvustajana rakendada. See mulje pole päris vale, aga see pole samas kogu tõde. Ene Mihkelsonil on olnud lisaks Tuglasele teisigi õpetajaid ning kuigi tal on Tuglasega sarnaseid seisukohti (kõrgkirjanduslikkuse hindamine, vormi tähtsuse rõhutamine teoste sisu käsitlemisel jm), siis kahtlemata on ta olnud kriitiline õpilane, kes ei võta printsiipe automaatselt omaks ning kes on valmis oponeerima ka õpetajate seisukohtadele.

 

fJaga
0

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
Telefon: +372 6 443  147
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakond

Väikese Illimari 12
11623 Tallinn
Telefon: +372 6 722 847
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Toetajad

EL