Varasemad teadusüritused

Rutt Hinrikus

Vaatlen peamiselt Ene Mihkelsoni nelja esimest romaani. Ene Mihkelsoni loomingu jõud peitub täpsuses, mis läheb laserkiirena läbi pealispinna ja valgustab peidetud lademeid. Mihkelsoni proosatekstides esitab loo tavaliselt jutustaja, kelle rolliks on olla skalpelliks autori käes.

Ka Ene Mihkelsoni loomingu kohta kehtib tõde, mis Eestis on sõnastatud Jaan Krossi poolt: „Kõik, mida kestahes kirjutaja kirjutab, on tema enese lugu. Ene Mihkelson ise on kirjutanud „Nime vaevas”: „Kõik rääkisid minu eest“. See tekitab kirjanikus soovi eemalduda, tõrjuda kollektiivse teadmise pealetükkivust, keskenduda aja ja inimese suhtele.“

Sisemonoloogides analüüsitakse aega ja mäletamist, sündinud ja sõnaks saanud asju, liikudes järjest sügavamale, näidates, et mineviku tegelikkuse tabamine on keeruline ja olevikus peaaegu võimatu. Osutamaks sõnades väljendatu pealispindsusele ja vältimaks lihtsustatud mõistmist tuuakse „Matsi põhjas” (1983) jutustajaks Mari, kes vaidleb oma vaatekoha üle Mihkelsoniga.

„Kujus keset väljakut” analüüsitakse inimest ajas jutustaja rolli üle reflekteerimata, jutustaja vaatekoht on teksti sisse kirjutatud. Sama võiks väita „Nime vaeva” jutustaja kohta. „Nime vaev” on sisekaemuslik vaade mitmesse suunda. Ühiskonna muutumisel avaneb mälu paisena, see protsess on vabastav, kuid toob kaasa mädavoolu.

Ene Mihkelson ei eita, et otsides inimest ajas, otsib ta ka iseennast. Teos teoselt kompab ta aja ja ühiskonna lõikepindu läbi inimeste petlike ja reetlike, petetud ja reedetud elude.

 

fJaga
0

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
Telefon: +372 6 443  147
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakond

Väikese Illimari 12
11623 Tallinn
Telefon: +372 6 722 847
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Toetajad

EL