Varasemad teadusüritused

Tiina Kirss

Ameerika orjasoost kirjanik Toni Morrison laseb oma romaani „Armas“ peategelasel öelda: „Mõned lood ei ole edasirääkimiseks.“ Oma romaanis „Katkuhaud“ vältab jutustaja ja Kaata vestlus nende lugude ja tegude ümber, mida on kaua varjatud ning mida on nii „jahtival“ kuulajal kui omaaegsel äraandjal „pihtijal“ – Kaatal vaja valgele tuua. Loo tervik jääb lõpuni varju, ning selle nakkus maa sisse määramatuks ajaks. Raamatu kirjutamine tähendab edasirääkimist, mis eeldab lugejalt jätkuvalt moraalset vastutust. Oma ettekandes küsin esiteks, kas neid romaane lugedes täna, väljarände, võõrandumise, ning sallimatuse, nii „suurte“ kui „väikeste“ lugude ümberhindamise ning unustamise kontekstis, kuidas kõnetab tekst lugejat teistmoodi, kui raamatute ilmumisel? Teiseks, käsitlen lugude järelelu kujutamist Ene Mihkelsoni kahes romaanis. Ene Mihkelsoni proosaloomingut on viimasel aastakümnel mitmeti käsitletud mäletamise ja unustamise, mälupraktikate, ning ka „kummituse“ mõistevara kaudu. Seda teoreetilist tausta arvestades, üritan avada varju ning kaduviku tähendusi Mihkelsoni proosas, keskendudes romaanidele „Nime vaev“ ja „Katkuhaud“, kuid kaasates oma arutellu ka Mihkelsoni luulet. Ning milline kaduvik on see: „Elma seletab mulle, kuidas kitkutakse lina, kuidas see seotakse vihku, pannakse teatud ajaks linaleoaukudesse likku. Ta seletab üksikasjalikult kõiki neid toiminguid. Ma imestan, et sugugi mitte kerge töö mõjub kui luuletus ainult sellepärast, et seda käsitsi enam ei tehta.“ („Katkuhaud“, lk 226) Kas kaduvik on olemas, kas kaotakse „tuule taha“,või ei anna tuul ega nakatatud maa lohtu, lugude lõppemist leevendavas vaikuses?

fJaga
0

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
Telefon: +372 6 443  147
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakond

Väikese Illimari 12
11623 Tallinn
Telefon: +372 6 722 847
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Toetajad

EL