Varasemad teadusüritused

Evelin Arust

„Eesti kirjanduslugu“ sõnab, et vanuselt kuulub Ene Mihkelson ühte lainesse 1960. aastate lõpu noore luulega. Mihkelsoni debüütluulekogu ilmub aga alles 1978. aastal. Tõenäoliselt põhjustas esikraamatu hilinemise toimetajaid kimbutanud nõutus, mis ei võimaldanud neil võtta selget seisukohta autori sõnumi ning luuletuste kirjandusliku väärtuse kohta.

On näha, et esimesed neli luulekogu tekitavad kriitikutes raskusi, Mihkelsoni luulega ei osata leida sügavamat kontakti. Raamatud võetakse küll vastu heasoovlikult, kuid nende lülitamine üldisesse kirjandustraditsiooni kulgeb vaevaliselt. Seetõttu hakkab Mihkelsoni varasema luule retseptsioon elama oma elu – kriitikatekstid muutuvad eraldiseisvateks, arvustatavatest tekstidest sõltumatuks loominguks. Arvustustesse ilmuvad kriitikute omavahelised kemplemised, üritatakse tõsiduse varjus teha nalja ning väljendatakse nõutust.

Esimese pikema proosateose ilmumisega muutub ka retseptsioon selgemaks: analüüsitakse rohkem luuletuste sisu, stiili ja sõnumit. Hakatakse hindama autorit ning tema loomingut. Mihkelsoni luule hilisemas retseptsioonis ei ole kriitik enam ebalev, vaid vaatleb luuletusi sügavuti, asetab need asjakohasesse konteksti ning kõrvutab autori luuletusi nii tema varasema loomingu kui ka teiste tekstidega.

 

fJaga
1

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
Telefon: +372 6 443  147
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakond

Väikese Illimari 12
11623 Tallinn
Telefon: +372 6 722 847
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Toetajad

EL