Collegium litterarum

 

Collegium litterarum 9
Eesti kirjandus paguluses XX sajandil
Toimetanud Piret Kruuspere.
Tallinn: Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus, 2008. – 824 lk.  

Raamatut esitleti neljapäeval, 4. detsembril 2008 Kirjanike Liidu musta laega saalis
Tervitussõnad lausus Eesti Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves. Sõnavõttudega astusid üles kirjanik Enn Nõu ning "Eesti kirjandus paguluses XX sajandil" kaasautorid, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse direktor Jaan Undusk, Kirjanduskeskuse teadur ja koguteose toimetaja Piret Kruuspere ning kirjandusteadlane Maie Kalda. 

Tunnustus:
Riigi teaduspreemia nominent 2009

Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade zürii poolt valiti "Eesti kirjandus paguluses XX sajandil" 2008. aasta vabaauhinna nominendiks.

Meediakajastus:
Rein Veidemann, Eesti pagulaskirjanduse teine kojutulek, Postimees, 6.12.2008

 

Arvuka autorkonnaga kirjanduslugu (maht 824 lehekülge) annab ülevaate kirjandusprotsessist paguluses pärast II maailmasõda. Kokku kümnes peatükis on vaatluse all proosakirjandus, luule, memuaristika, näite-, laste- ja tõlkekirjandus, tõlked võõr-keeltesse ja võõrkeeltes ilmunud teosed, kordustrükid, kriitika ja kirjandusteadus. Raamatu peatükid on üles ehitatud üldsuundade iseloomustuste ja kirjanikuportreede vaheldumisele. Käsitluste laad varieerub akadeemilisest esseistlikuni, põhitähelepanu keskendub kirjandusteostele.

Raamatut väärtustavad nii peatükke lõpetavad mahukad valikbibliograafiad kui ka biograafiline andmestik, mis koondab informatsiooni 158 isiku kohta. Koguteos on illustreeritud rohkete fotodega ning varustatud ingliskeelse resümeega. Raamatu kasutamist hõlbustab nimeregister.

Eesti kirjandusest paguluses XX sajandil seni kõige ulatuslikumalt ja süvenenumalt käsitlev kirjanduslugu võiks leida koha iga kultuuri ja teadmisi väärtustava lugeja raamaturiiulis. Samavõrd teenib ta pedagoogilisi eesmärke ning annab olulise panuse eesti pagulaskultuuri uurimisse.

Toimetaja: Piret Kruuspere.
Kunstnik: Mari Kaljuste, küljendaja: Ulvi Lahesalu.
Autorid: Eve Annuk, Epp Annus, Toomas Haug, Rutt Hinrikus, Maie Kalda, Õnne Kepp, Janika Kronberg, Reet Krusten, Oskar Kruus, Piret Kruuspere, Maire Liivamets, Arne Merilai, Reet Neithal, Hilve Rebane, Eerik Teder, Ülo Tonts, Jaan Undusk, Jaanus Vaiksoo, Anne Valmas, Ingrid Velbaum-Staub, Piret Viires ja Aarne Vinkel.

Teose väljaandmist on toetanud Avatud Eesti Fond, Eesti Teadusfond, Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital 

fJaga
0

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
Telefon: +372 6 443  147
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakond

Väikese Illimari 12
11623 Tallinn
Telefon: +372 6 722 847
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Toetajad

EL