Varasemad projektid

Toimetaja Piret Kruuspere

Pagulaskirjanduse süsteemsema uurimise ajalugu ulatub tagasi Karl Ristikivi 75. sünniaastapäeva puhul peetud konverentsini 1987. aasta detsembris. 1988. a. moodustati institutsioonideülene väliseesti kirjanduse uurimise töörühm, kelle korraldamisel toimusid vastavateemalised teadusüritused ka aastatel 1988 ja 1989. 1980. aastate lõpus kinnitati nimetatud uurimissuund toonase Keele ja Kirjanduse Instituudi tööplaanidesse, kust see kandus instituudi reorganiseerimise järel loomulikul moel tänase UTKK tegemiste hulka.

1993–1996 ilmus UTKK kirjastamisel sarjas „Collegium litterarum” pagulaskirjanduse ajaloo neli köidet, mis koondavad ülevaateid luulest (Õnne Kepp, Arne Merilai), memuaristikast (Ülo Tonts), näitekirjandusest (Piret Kruuspere), lastekirjandusest (Reet Krusten), tõlkekirjandusest (Hilve Rebane), kordustrükkidest (Eerik Teder), kirjandusteadusest (Maie Kalda) ja kriitikast (Piret Viires). Käsikirjas valmis ka pagulasproosa mahukas käsitlus, mis sidus projektiga arvukalt kaasautoreid (selle pikale veninud töö käigus vahetusid nii nimetatud alaosa toimetaja kui ka mõned autorid).

20. sajandi eesti pagulaskirjanduse ülevaade viidi lõpule mitte pelgalt proosakäsitluse üksikvihikuga. Seni ilmunud käsitlused koondati täiendatult-redigeeritult koos valminud proosaülevaatega ühiste kaante vahele koguteosena „Eesti kirjandus paguluses XX sajandil“.

Rööbiti protsessi vaatlusega keskendub tähelepanu siin kirjandusteosele, biograafiline materjal jääb pigem taustaks. Arvuka autorkonnaga koguteose käsitluste laad varieerub esseistlikust akadeemiliseni. Raamat on varustatud bibliograafiliste ja biograafiliste lisadega. Koguteos on illustreeritud rohkete fotodega, samuti varustatud nimeregistri ning resümeedega.

„Eesti kirjandus paguluses XX sajandil“ ilmus Avatud Eesti Fondi, Eesti Teadusfondi, Eesti Kultuurkapitali ning Kultuuriministeeriumi toetusel.

fJaga
0

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
Telefon: +372 6 443  147
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakond

Väikese Illimari 12
11623 Tallinn
Telefon: +372 6 722 847
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Toetajad

EL