Avaleht

Uudised ja teated

 

Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse teadusseminarid

Esineb: Rein Undusk (Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus)

30. septembril 2016 kl 15.00
Roosikrantsi 6, II korruse väikeses saalis
 

Ernst Robert Curtius on nimetanud tüli vanameelsete ja moodsate vahel (querelle des anciens et des modernes) kirjandusajaloo ja -sotsioloogia konstantseks nähtuseks. Asja veidi teise nurga alt vaadates võiksime öelda, et see tüli on kultuuriuurija jaoks topos, mis juhatab talle kätte ühe kindla võimaluse oma uurimisobjekti analüüsimiseks ja struktureerimiseks. Siiski on vähemalt paaril juhul kirjutanud antiqui’d ja moderni’d omavahelise väärtuskonflikti kultuurilukku ka suurtähelisel viisil. Esimene neist seostub keskaja lõpufaasis lahvatanud nominalistide ja realistide tüliga, mis on läinud mõtlemisajalukku kui konflikt via moderna ja via antiqua pooldajate vahel. Teine suurtäheline vanameelsete ja moodsate tüli leidis aga kindlasti aset 17. sajandi Prantsusmaal, kus kujunevas Prantsuse riigis kerkis üles järgmine küsimus: kas oma riigi ja Päikesekuninga parimaks teenimiseks peab prantsuse kirjanik võtma šnitti kuulsatelt antiikautoritelt, või peab ta hoopistükkis looma täiesti uue, moderni prantsuse kirjanduse, s.o kirjanduse, mis ületab kõiki eelnevate ajastute eeskujusid? Just sellele tülile, mille käigus vaieldi ühtlasi uusaja kirjanduse olemuse üle, käesolevas seminaris keskendutaksegi.

fJaga
0

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
Telefon: +372 6 443  147
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakond

Väikese Illimari 12
11623 Tallinn
Telefon: +372 6 722 847
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Toetajad

EL