Avaleht

Uudised ja teated

Aare Pilv

Oma artiklis „Rudolf Sirge ajalooromaanidest” (Pilv 2013) vaatlesin ka Sirge romaani „Rahu! Leiba! Maad!” (1929) ja selle ümbertöötatud versiooni „Tulukesed luhal” (1961) omavahelisi suhteid, samuti romaani „Tulukesed luhal” kirjastamise käigus toimunud eeltsensuuri püüdeid teose tekstis muudatusi teha.

Siinses ettekandes püüan seda viimast veelgi põhjalikumalt vaadelda. Kummalisest toimetamissaagast on oma mälestuskildudes kirjutanud tollal asjaga kirjastuse poolelt seotud olnud Aksel Tamm ja Toomas Huik, kuid nende vaatepunktidele pakub täiendusi ja parandusi Kirjandusmuuseumis leiduv Rudolf Sirge arhiiv, kus leidub mitmesuguseid dokumente erinevatest tekstiversioonidest ning nende üle toimunud poleemikast, samuti on olnud võimalik tutvuda säilinud tükkidega korrektuuripoognatest koos toimetajapoolsete muudatusettepanekutega.

Püüangi seda avanevat palimpsesti lähemalt vaadelda, lootuses leida huviväärseid nüansse ja küsimusi selle kohta, millised olid eri osapoolte taotlused – nii esteetilised kui ka ideoloogilised – ja milliste markerite kaudu need tolles poleemilises dialoogis ilmnevad. Tegu on ju ka Nõukogude Eesti ühiskondlikus ja kultuurielus huvitava ajastuga, mil sulaaja vabadus oli läbisegi hiljutiste hirmudega, vastamisi olid kroonuideoloogia ja autentsem vasakpoolne maailmavaade. Juhtumiuuringuna heidaks see vaatlus tõenäoliselt ka valgust küsimusele, mida üldse on võimalik tänapäeval tollastest tähendusnihete markeritest välja lugeda – kas sõltume siin suuresti vaid kaasaegsete seletavatest mälestustest või on midagi arusaadav ka ilma vahendava „tõlketa” – ja mida vastus sellele küsimusele ütleb meie praeguse kultuurilise tõlgendushorisondi kohta. Nii et põhiline küsimuseasetus jätkab juba mu eelmises Sirge-artiklis alustatut, kuid püüan seda teha nüüd „lähilugemise” vaimus, keskendudes peenematele tekstiliste nüansside arheoloogiale.

Kirjandus

Pilv, Aare 2013. Rudolf Sirge ajalooromaanidest. – Keel ja Kirjandus, nr 8–9, lk 661–679.

 

 

 

fJaga
0

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
Telefon: +372 6 443  147
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakond

Väikese Illimari 12
11623 Tallinn
Telefon: +372 6 722 847
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Toetajad

EL