Avaleht

Uudised ja teated

Enn Lillemets

Esimene maailmasõda loomeinimeste elu kujundajana ja loomingu vormijana pole midagi erandlikku. Üksiku inimese ja ühiskonna vastuolu saavutas sõjaaastatel äärmuse. Selle tulemusena tundlik loomus kas avanes või vastupidi, sulgus kauaks, kui mitte kogu edasiseks eluks. Mõnegi kunstnikuisiksuse puhul nii Eestis kui ka mujal on ilmasõjal olnud lausa pöördeline ja olemuslik tähendus, mis tegi nad erandlikuks. Alates Erich Maria Remarque'ist ja Ernest Hemingwayst ning lõpetades Peet Vallaku ja Albert Kivikasega.

Eesti novellimeistri Peet Vallaku (1893-1959) puhul paneb Esimene ilmasõda asjad paika. Tema eneseleidmise aeg oli pikk, kõikumine kujutava kunsti ja kirjanduse vahel Pärnus, Tartus ja Peterburis heitlik. Sõjast kõrvalehoidmine viis Vallaku ajakirjanikuna Siberisse. Sellele järgnes aga hoopis minek Eesti eest Vabadussõtta.

Vabadussõjast otse „Pallase“ kunstikooli jõudmine Tartus sai tema elus määravaks. Õige pea selgus, et aastatega kogutud kunstivahendid tihenenud pingevälju rahuldavalt ei ava. Sõda tõstis valgusvihku inimese. Hõlmamatu taust venitas nähtavale varju jäänud loomujooned. Küpsev sõna andis jõu. Grotesksest vägivallast vabastava naeruni. Peet Vallakust sai patsifist, kes ei peljanud ebamugavat ainest. Punased ja valged laibad heledal lumeväljal moodustasid musta risti. Sõda ei kujundanud mitte üksnes Peet Vallaku elutunnet ja loomingu ainest, vaid ka tema väljenduslaadi, stiili ja rütmi.

Enn Lillemets
on vabakutseline kultuuriloolane ja näitleja. Ta on süvenenud Peet Vallaku, Betti Alveri, Karl Ristikivi ja Aili Helmi loomingusse ning tunneb erilist huvi "Pallase" koolist võrsunud pagulaskunstnike ja 1960. aasta rühmitise vastu.

 

 

fJaga
0

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
Telefon: +372 6 443  147
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakond

Väikese Illimari 12
11623 Tallinn
Telefon: +372 6 722 847
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Toetajad

EL