Avaleht

Uudised ja teated

Kai Stahl

Sõjaperioodi mõõtmatute kannatuste ja kaotuste levinuim kuvand on lein.

Käesolevas ettekandes tõstan esile mõned Esimese maailmasõjaga seotud, kuid patriarhaalsesse ja rahvuslikku retoorikasse sobimatuse tõttu marginaalsesse positsiooni paigutuvad ilmingud. Need on nimelt sooga seostatavad ilmingud, millega eesti kunst kas siis suhestub või mida on võimalik eesti kunstis esile tuua. Üksikud näited, mis avavad marginaalseid või isegi tabuteemasid, pärinevad eelkõige Esimese maailmasõja ja Vabadussõja aastatest.

Oluline on märkida, et sõjaga samaaegselt jätkus eesti kultuuris aluse panemine oma modernsele kunstielule ning veel ei olnud kaotanud oma veetlust ka üle-eelmise sajandivahetuse sensitiivse fin-de-siècle ideed. Selle konteksti mõju ühe näitena võib ära märkida femme fatale kujutamise jätkuva populaarsuse. Dekadents oli maskuliinsuse vastandiks, nagu on tõdenud George L. Mosse. Sõda ja lahingud olid aga mehisuse areenid, “meeste maailm”, ent see „maailm“ oli mitmedimensiooniline jättes võimaluse ka soorollide ületamisteks. Stereotüüpide erinevused ei jäänud ka eestlastel märkamata. 20. sajandi teisel kümnendil purustasid kunstiinimesed usulisi, poliitilisi, seksuaalseid tabusid ja seda nii trükisõnas, teatrilaval kui ka kujutavas kunstis. Lisaks võib veel soolisest aspektist lähtudes küsida: kellel siiski on õigus või pädevus representeerida sõda?

Kai Stahl
on Turu Ülikooli kunstiajaloo doktorant. Magistrikraadi kaitses ta samal erialal ja samas ülikoolis 2005. aastal. Oma doktoritöös uurib ta Natalie Mei vabaloomingut 1910.–1930. aastatel naislooja ja moderniseerumise aspektist.

 

 

fJaga
0

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
Telefon: +372 6 443  147
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakond

Väikese Illimari 12
11623 Tallinn
Telefon: +372 6 722 847
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Toetajad

EL