Avaleht

Uudised ja teated

Luule Epner

Esimene maailmasõda pärssis mõneti teatrite tegevust, ehkki ei ulatunud otse Eestisse. Repertuaar muutus nii Estonias kui ka Vanemuises kõvasti meelelahutuslikumaks, sõjasündmusi vahetult ei peegeldatud. Maailmasõjast ajendatud ideed ja meeleolud jõudsid eesti teatrisse 1920. aastate alguses, eeskätt ekspressionistlikus stiiliregistris. Saksa kultuurist lähtunud ekspressionism oli viimane kõrgmodernistlik vool, mis läbis Eesti kunstielu tervikuna (Jaak Rähesoo). Teatris avaldus ekspressionism eeskätt saksa dramaturgia (Georg Kaiser, Ernst Toller, Walter Hasenclever jt) lavatõlgendustes, mis mõnikord jäljendasid Berliini teatrite eeskujusid. Esimene ekspressionistlik lavastus, Kaiseri „Gaas” Estonias (1920), toimis kriitika hinnangul uue dramaturgia tutvustusena, mitmed järgnevad lavastused olid ajendatud soovist teatrikeelt stiiliuuenduste abil rikastada, kuna ekspressionismi vaimsus ja sotsiaalne mõõde (uus humanism, protest vägivalla ja sotsiaalse ebaõigluse vastu jm) jäid Estonias kõrvaliseks. Kõige jõulisemalt vahendas ekspressionismi lühiealine Hommikteater (1921-24), mis oli teatrisüsteemist sõltumatu, asjaarmastajatest trupiga katseteater. Hommikteatri lavastuste ideeliseks tuumaks oli vasakpoolne, kommunistlik utoopia. 1920. aastate keskel leidis ekspressionism kindlama koha uute Tallinna teatrite (Draamastuudio teater, Tallinna Töölisteater) mängukavas, lavastajaiks vasakpoolse ilmavaatega Hilda Gleser ja Priit Põldroos.

Ettekandes käsitlen maailmasõja kogemuse väljendumist ekspressionistlike lavastuste ideoloogilises ja afektiivses struktuuris ning uurin, kuidas suhestusid vormiuuenduslikud stiiliotsingud ja aatelised taotlused ekspressionistlikus teatris. Vaatluse all on ka ekspressionistlike lavastuste retseptsioon sünkroonkriitikas.

Luule Epner
on Tallinna Ülikooli Eesti Keele ja Kultuuri Instituudi eesti kirjanduse dotsent, samuti õpetab ta Tartu Ülikoolis teatriteaduse aineid. Peamised uurimisteemad: eesti teatri ja draama ajalugu, etendusanalüüs, draamateooria.

 

 

fJaga
0

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
Telefon: +372 6 443  147
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakond

Väikese Illimari 12
11623 Tallinn
Telefon: +372 6 722 847
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Toetajad

EL