Avaleht

Uudised ja teated

Tiit Hennoste

Käesoleva ettekande teemaks on Esimese maailmasõja märgid eesti kirjanduslikus avangardis ekspressionistliku luule näitel. Euroopa avangardkirjandus sündis enne Esimest maailmasõda. Selle eesmärgiks oli nii kirjanduse kui ka maailma radikaalne muutmine. Sealjuures nägi futurism sõda kui ainsat „hügieenivahendit“ maailma puhastamiseks ning mitmed ekspressionistid tervitasid puhkenud maailmasõda kui vana maailma hävitajat. Pikk sõda muutis ekspressionistide suhtumisi.

Sõjajärgsele ekspressionismile on omane arusaam sõjast kui apokalüptilisest maailma hävingust, millega seostuvad sõja- ja sõjajärgse maailma räiged pildid. Luulet kannab sõjavastasus, patsifism ja vaenupoolte ühendamise idee, mille keskseteks märksõnadeks on vendlus (Verbrüderung) ja (üld)inimene (Mensch). Luule kuulutab tihti idealismi, armastust ja õiglust, mida kannavad utoopilised pildid kaunist tulevikumaailmast ning inimese uuesti- ja ümberloomise ideed.

Eesti ekspressionismi oluliseks teemaks saab samuti maailmasõda ja selle tagajärjed. Minu eesmärk on uurida sõja järelmärke viie ekspressionisti, Johannes Barbaruse, Johannes Semperi, Marie Underi, Erni Hiire ja Henrik Allari luules.

Toon välja kolm olulist teemarühma: sõda ja sellega seotud surm, koolnud, veri, relvad, sõjainvaliidid, hauad jms; sõjamõjulise ühiskonna räiged eluviisid ehk seks, orgiad, spekulandid, marodöörid jms; sõja poolt muserdatud inimesed.

Poeedi tunded jagunevad kahe pooluse vahel. Ühele poole jäävad ahastus, hirm, üksindus, meeleheide, vastikus, katastroofinägemused; teisele poole igatsus uue maailma järele, lunastuse, vaimse revolutsiooni ja päästja ootus.

Poeedi enesepildil on kolm tahku: prohvet, nägija või meedium; mittemõistetu, alandatu ja solvatu; kohtumõistja, kättemaksja, süüdistaja.

Luule vormilises pooles ühendavad autorid ekspressionistliku ja futuristliku sõnavara, kujundid ja tekstiehitusvõtted.

Tiit Hennoste
on Tartu Ülikooli Eesti ja üldkeeleteaduse instituudi suulise ja arvutisuhtluse labori vanemteadur.Uurinud ka eesti avangardluulet ja manifeste ning eesti kirjandusuurimise ajalugu.

fJaga
0

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
Telefon: +372 6 443  147
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakond

Väikese Illimari 12
11623 Tallinn
Telefon: +372 6 722 847
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Toetajad

EL