Avaleht

Uudised ja teated

ETF grant nr 8530

Grandi hoidja Eneken Laanes

Väitega, et eesti ajalooline proosa on mänginud olulist rolli eesti kultuurimälu kujundamisel, luues selle kõige kesksemad kujundid ja narratiivimustrid, on lihtne nõustuda. Samas on see väide Eesti kirjandus- ja kultuuriteadustes suuresti läbi uurimata. Lähtudes sellest hüpoteesist, on uurimisprojektil kaks eesmärki. Esiteks soovib projekt kirjutada ajaloolise romaani žanri ajalugu eesti kirjanduses, uurides seda kui kultuurimälu meediumit. Selleks käsitletakse erinevate perioodide ajaloolist proosat (19. sajandi lõpu ajalooline jutustus, Vilde, Aitsam, 1930. aastate ajalooline romaan, Ristikivi, Kangro, Kross jt), pöörates erilist tähelepanu ajaloolise romaani seostele ajalookirjutuse ja kultuurimäluga. Teiseks uurib projekt spetsiifiliselt ilukirjanduse, konkreetsemalt ajalooromaani poeetikat, mis võimaldab selle toimimist kultuurimälu meediumina. Selleks keskendub projekt neile ilukirjanduses loodud kujunditele ja narratiivimustritele, mille abil vormitakse, antakse edasi ja kujundatakse ümber kollektiivi ajalooteadvust. Metodoloogiliselt soovib projekt ühendada viimastel aastakümnetel tehtud uurimistöö kirjanduse kui kultuurimälu teemal (Assmann, Erll, Rigney) ajalooromaani kui ilukirjandusliku žanri uurimise auväärsete traditsioonidega kirjandusteaduses (Lukács, Hutcheon, Aust, Nünning, Maxwell).

Grandirühma liikmed:

  • Maarja Hollo (Eesti Kirjandusmuuseum)
  • Linda Kaljundi (Tallinna Ülikool)
  • Prof Tiina Kirss (Tallinna Ülikool)
  • Aare Pilv
  • Piret Peiker (Tallinna Ülikool)
  • Dr Jaan Undusk

Grandiprojekti seminarid ja konverentsid:
Seminar Ajalooromaan, kultuurimälu, Eesti I 21.04.2011, Tallinn
Seminar Novels, Histories, and Novel Nations: Finnish and Estonian Historical Fiction and Historiography, 8-9 December 2011, Helsinki 
Konverents Ajalooromaan: poeetika ja poliitika 8.–9.03.2011, Tallinn
Seminar Novels, Histories, and Novel Nations: Finnish and Estonian Historical Fiction II, 11-12 October 2012, Tallinn

fJaga
0

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
Telefon: +372 6 443  147
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakond

Väikese Illimari 12
11623 Tallinn
Telefon: +372 6 722 847
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Toetajad

EL